سرویس کرمانشاه
آخرین خبرهای کرمانشاه
انتشار:  سه‌شنبه 20 شهریور 1397  ::  18:02   

برگشت خوردن 17 درصد چک‌های مبادله‌ای در کرمانشاه

سرویس کرمانشاه - دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه گفت: ۱۷ درصد از چک‌های مبادله‌ای استان کرمانشاه با گواهی عدم پرداخت از سوی بانک‌ها مواجه شده و برگشت می‌خورد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، به نقل از روابط عمومی دادسرای کرمانشاه، محمدحسین صادقی برگشت خوردن چک‌ها را به سبب کسر یا فقدان موجودی دانست و اظهار داشت: برای عبور از این مشکل طرح "صیاد" بانک مرکزی در استان کرمانشاه به جهت کاهش پرونده‌های ورودی مربوط به چک اجرا شده است.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه افزود: اقدام بانک مرکزی در یکسان سازی ابعاد و ظاهر چک‌های بانکی و همچنین افزایش ضریب اطمینان چک‌های صادره در قالب سامانه صیاد در کاهش صدور چک‌های بلامحل و جلوگیری از طرح شکایات و دعاوی متعدد مرتبط با چک موثر است.

صادقی با بیان اینکه سامانه پیامکی صیاد امکان اعتبارسنجی صاحب حساب و ارزیابی درستی امضا را برای دارنده فراهم می‌کند، بیان کرد: براساس اعلام بانک مرکزی این سامانه پیامکی به صورت شبانه‌روزی به استعلام‌های واصله پاسخ داده و از اختصاص دسته چک به افراد فاقد صلاحیت یا بدون اعتبار مالی کافی می‌تواند جلوگیری کند.

وی گفت: در طرح یکسان سازی چک‌ها، چک‌های این طرح دارای کد شناسه یکتا است و همان لحظه دریافت کننده می‌تواند به صورت برخط از طریق ارتباط پیامکی مطلع شود که آیا چک اصالت دارد، امضا آن صحیح است، حساب چک مسدود است یا خیر و اینکه صادرکننده چک برگشتی داشته یا خیر.

صادقی در مورد اجرای این طرح در کرمانشاه، گفت: مقرر است با فراهم شدن زیرساخت‌های موضوع و ارتباط شبکه‌ای تمامی شعب بانک‌ها در سراسر کشور به سامانه صیاد دسترسی داشته باشند.

وی با اشاره به این موضوع که بیش از 14 سال از آخرین اصلاحات قانون چک در کشور می‌گذرد، عنوان کرد: اصلاحات قانون چک در قوه مقننه در دستور کار قرار گرفته که با بروزرسانی قوانین و آسیب شناسی موضوع به ویژه از منظر اقتصادی و قضایی، شاهد بهبود نقش چک در مبادلات بانکی و تجاری و کاستن از مداخلات کیفری خواهیم بود.

برچسب‌ها:
#کرمانشاه
#دادسرا
#صادقی
#چک های برگشتی