سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 20 شهریور 1397  ::  19:35   

مکان یابی بیمارستان دوم مهاباد به سود تحقق عدالت شهروندی پایان یافت

سرویس آذربایجان غربی- با کلنگ زنی بیمارستان جدید مهاباد توسط وزیر بهداشت و درمان، شائبه های مکان یابی این بیمارستان خاتمه یافت.

به گزارش خبرنگار کردپرس، بیمارستان امام خمینی مهاباد با 250 تخت فعال در ضلع جنوبی شهر مهاباد در سال ۱۳۵۰ آغاز به کار کرد و بعدها به 300 تخت ارتقا یافت. بافت قدیمی بیمارستان مهاباد با جمعیت ۲6۰ هزار نفری این شهر، قطب درمانی جنوب استان آذربایجان غربی است.

در سال ۱۳۹۰ «وحیده دستجردی» وزیر بهداشت وقت در جریان بازدید از این بیمارستان، دستور ارتقای سطح بیمارستان امام خمینی مهاباد از ۲۲۰ به ۳۷۰ تختخواب را صادر کرد اما روند احداث این بیمارستان با توجه به ضرورت و نیاز بسیار کند پیش رفت.

در حال حاضر این بیمارستان با 300 تخت و ضریب اشغال تخت بالای ٩٢ درصد، از سایر شهرهای جنوب استان نیز مراجعه کننده دارد.

قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، 18 شهریور در سفر به مهاباد ضمن ابراز تاسف از تکمیل نشدن بیمارستان اصلی مهاباد گفت؛ این بیمارستان قبل از انقلاب در مهاباد کلنگ زنی شده است و با روی کار آمدن دولت یازدهم طرح تکمیل این بیمارستان دوباره از سرگرفته شده و هم اکنون ۶۴ درصد پیشرفت دارد که تلاش می کنیم در این دولت با اختصاص اعتبار ۳۰ میلیارد ریالی این بیمارستان هر چه سریعتر به اتمام برسد.

تراکم جمعیت مراجعه کننده به این مرکز درمانی، قطعا نیاز به بیمارستان وسیع تر و احداث بیمارستان دوم در مهاباد را ضروری ساخت.

پیشنهاد ایجاد بیمارستان دوم از سوی شبکه بهداشت و درمان مهاباد به عنوان یک نیاز اساسی شهر مطرح شد و با توجه به کمبود تخت در استان طرح پیشنهادی بیمارستان دوم مهاباد با 350 تخت شکل گرفت.

در نهایت بیمارستان دوم ۳۵۰ تختخوابی مهاباد سال گذشته تصویب و در بودجه امسال نیزتامین اعتبار شد. همچنین دستگاه مجری آن نیز وزارت راه و شهرسازی معرفی شد که مسئولیت تعیین مهندس مشاور، واگذاری به پیمانکار و طرح‌های مطالعاتی را در دست دارد.

پس از تصویب این طرح جلسات متعددی با نمایندگان وزارت بهداشت و درمان، راه و شهرسازی، دانشگاه علوم پزشکی و شبکه بهداشت و درمان مهاباد پیرامون مکان یابی بیمارستان جدید انجام گرفت.

با توجه به قرار گیری بیمارستان اصلی مهاباد در بخش جنوبی شهر، انتظار می رفت که با هدف تحقق عدالت اجتماعی و دسترسی همه شهروندان مهابادی به خدمات درمانی بیمارستان دوم در ورودی مهاباد به ارومیه قرار بگیرد. اما بعدها مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد از دو گزینه برای مکان یابی بیمارستان جدید مهاباد خبر داد.

سامرند مرزنگ گفت؛ دو گزینه برای زمین بیمارستان ۳۵۰ تختخوابی مهاباد معرفی شده که گزینه اول در زمین بیمارستان امام خمینی مهاباد و گزینه دوم در ورودی مهاباد به ارومیه است که با توجه به نظر کارشناسان عملیات اجرایی در زمین گزینه دوم زمانبر است و اولویت احداث در زمین بیمارستان فعلی مهاباد اما به صورت یک بیمارستان کاملاً مجزا با ورودی مستقل در فضای ۵ تا ۶ هکتار در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به محدودیت زمین با کاربری درمانی در طرح تفصیلی شهرستان مهاباد، اعلام کرده بود که بنا بر جلسه‌ای که با کارشناسان وزارت بهداشت و درمان برگزار شده، اولویت احداث بیمارستان جدید در زمین بیمارستان امام خمینی مهاباد تعیین شده است.

در نهایت پس از کش و قوس های فراوان و حضور وزیر بهداشت و درمان، مسئله مکان یابی بیمارستان مهاباد خاتمه یافت و کلنگ آن در شامگاه 18 شهریور در ورودی مهاباد به ارومیه به عنوان مکان بزرگترین بیمارستان دولتی جنوب استان و دومین بیمارستان مهاباد با 350 تخت، به زمین خورد.

با احداث این بیمارستان و بیمارستان 100 تختخوابی تامین اجتماعی تعداد تخت بیمارستانی در مهاباد افزایش می یابد.