سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  چهارشنبه 21 شهریور 1397  ::  08:45   

گزارش اختصاصی کردپرس:

در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع ادلب و نشست تهران چه گذشت؟

سرویس ترکیه - روز گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست روسیه برای بررسی دستاوردهای اجلاس تهران با محوریت مسئله سوریه و ادلب تشکیل جلسه داد که نمایندگان دائم کشورهای آمریکا، روسیه، ترکیه، انگلیس در خصوص مسئله ادلب نقطه نظرات خود را بیان کرده اند.

به گزارش کردپرس، روز گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست روسیه برای بررسی دستاوردهای اجلاس تهران با محوریت مسئله سوریه و ادلب تشکیل جلسه داد. این جلسه برای بررسی نتایج دیدار و مذاکرات ولادمیر پوتین – رجب طیب اردوغان – حسن روحانی روسای جمهور روسیه – ترکیه – ایران در تهران با موضوع سوریه و آخرین تحولات ادلب برگزار شد.

نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد در این جلسه ضمن ادعای این موضوع که تا کنون روسیه و سوریه بیش از 100 حمله هوایی به ادلب ترتیب داده اند عنوان کرده است: روسیه – ایران و دولت مرکزی سوریه برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه تلاش نمی کنند. ترکیه هفته پیش این را فهمیده است. ترکیه در ادلب درخواست آتش بس کرد ولی ایران و روسیه این درخواست ترکیه را رد کرده است.

واسلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد نیز در سخنان خود خاطرنشان کرده است: در ادلب ده ها هزار عضو النصره وداعش حضور دارد. روسیه – ایران – ترکیه بر سر این موضوع که باقی مانده های گروه های تروریستی را از تمام نقاط سوریه پاکسازی کنند همفکر هستند. برای حل و فصل بحران سوریه هیچ جایگزینی برای راه حل سیاسی وجود ندارد. تمام نیروهای مخالف مسلح که در دایره حل و فصل سیاسی بحران سوریه وارد هستند هرچه سریعتر باید از گروه های تروریستی جدا شوند. در نشست تهران بازسازی سوریه نیز مورد بحث و گفتگو قرار گرفته است. سوریه در حال حاضر نیاز به پاکسازی مین های کار گذاشته شده و بازسازی اساسی زیر ساخت های خود دارد ولی متاسفانه غرب این موضوع را به عنوان یک مسئله بهره برداری سیاسی در نظر می گیرد. ما همچنین برای بازگشت پناهندگان سوری به کشور خودشان در تلاش برای تشکیل یک کنفرانس بین المللی با همکاری ترکیه و ایران هستیم.

فریدون سینیرلی اوغلو، نماینده دائم ترکیه در سازمان ملل نیز در این جلسه عنوان کرده است: درخواست ما از این جلسه و شورای امنیت سازمان ملل متحد توقف کامل تمام عملیات های نظامی در ادلب و ایجاد آتش بس است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در سخنان خود خاطرنشان کرده است:ما از ایران – ترکیه – روسیه می خواهیم برای جلوگیری از جنگ در سوریه و محافظت از جان انسان ها از هیچ تلاشی دریغ نکنند و اقداماتی صورت ندهند تا تلاش هایی که در راستای این هدف صورت می گیرد بی نتیجه بماند.

کارن پریچ، نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل متحد نیز در سخنان خود تاکید کرد: مقاله ای که رجب طیب اردوغان در روزنامه وال استریت نوشته است را با دقت مطالعه کردم. با رئیس جمهور ترکیه در مسئله ادلب موافق هستم.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#سوریه
#آمریکا