سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  چهارشنبه 21 شهریور 1397  ::  11:41   

نماینده ولی فقیه درهمایش تجلیل از فعالان امربه معروف ونهی ازمنکر

کمک به ساماندهی معیشت مردم یک معروف بزرگ است / فلسفه قیام امام حسین(ع) حفظ جایگاه امر به معروف و نهی از منکر است

سرویس کردستان- نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: دوفریضه امر به معروف ونهی از منکر جایگاهی دارد برای هدایت ورشد بشر درهمه دورانهای زندگی بشریت می تواند مهم ومفید باشد وبه وسیله این دوفریضه واجبات والزامات الهی ماندگاروپابرجا خواهد بود و باید گفت فلسفه و اساس قیام امام حسین (ع) و واقعه کربلا به خاطرجایگاه امر به معروف و نهی از منکر بوده است.

به گزارش کرد پرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه دراستان کردستان، آیت الله  سیدمحمد حسینی شاهرودی در همایش تجلیل از فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان اظهارداشت: در عصر امام حسین (ع) آنچه که منکرات و باطل بود رواج پیداکرد و آنچه که حق و معروفات بود به دست فراموشی سپرده می شد که فرزند پیامبر اسلام (ص) برای اصلاح انحرافات جامعه زمان خود و احیاء دین جدش رسول الله دست به قیام زد و علیه مفسدین مبارزه کرد.

نماینده ولی فقیه دراستان کردستان با اشاره به فلسفه قیام عاشورا و جایگاه و اهمیت امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی، تصریح کرد: همه باید معروفات و منکرات را بشناسند چرا که امروز کار دشمن سیاه نمایی و وارونه جلوه دادن خوبی ها و بدی هاست.

وی با بیان اینکه فریضه امر به معروف و نهی از منکر تنها در تذکرات افراد عادی نسبت به بعضی گناهان جزئی خلاصه نمی شود، افزود: قیام بر ضد حکومت ستمگر و تلاش برای اصلاح ساختار سیاسی جامعه و تشکیل حکومتی بر اساس حق و قرآن نیز از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است.

ایشان درادامه گفت:: اهمیت فریضه امر به معروف و نهی از منکر تا بدانجاست که سایر فرایض و دستورهای اسلامی در پرتو اجرای آن، بر پا داشته می شود و جامعه اسلامی محقق می گردد و از این رو هرگاه در جامعه ای این فریضه مهم به اجرا گذاشته نشود و افراد در قبال پیاده شدن این امر خطیر احساس مسئولیت نکنند مرگ آن جامعه حتمی خواهد بود.

آیت الله حسینی شاهرودی یادآور شد: پس از رحلت پیامبر (ص)، به این تکلیف مهم آن چنان که شایسته بود عمل نشد و در نتیجه دین به ضعف گرایید و فاسقان و فاجران بر اوضاع مسلط شدند و در چنین شرایطی امام حسین (ع) برای برپایی این عنصر اساسی دست به قیام زد.

وی در ادامه گفت: امر به معروف و نهی از منکر در صحنه تحولات اجتماعی به اندازه ای چشمگیر است که می توان گفت همه حرکت های اصلاحی و دگرگونی های سازنده در جوامع بشری در پرتو امر به معروف و نهی از منکر آنان تحقق یافته است و اسلام نیز از پیروان خود می خواهد که خود را در برابر جامعه متعهد بدانند و در صورت مشاهده ستم و گناه سکوت نکنند، بلکه همواره دیگران را به خوبی ها امر کنند و از بدی ها باز دارند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان اظهارداشت: تاکیدهای مکرر قرآن کریم در خصوص امر به معروف و نهی از منکر بیانگر اهمیتی است که اسلام برای سالم سازی محیط اجتماع و مبارزه با عوامل فساد و گناه قائل شده است.

آیت الله  حسینی شاهرودی با بیان اینکه قیام امام حسین (ع) نیز برای اجرای این دو فریضه الهی بود، افزود: از دیدگاه اسلام، هیچ عملی نمی تواند با دو فریضه امر به معروف و نهی از منکر، برابری کند و امت اسلامی، مادامی بهترین امتهاست که به این دو واجب شرعی عمل کند.

 

 

نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: اگر همه معروفات زمان را بشناسیم و حمایت کنیم مشکلی در جامعه باقی نخواهد ماند.

آیت الله حسینی شاهرودی عنوان کرد: در شرایطی که امروز جنگ اقتصادی و رسانه ای دشمن وجود دارد، سامان دادن مشکلات اقتصادی و معیشت مردم از بزرگترین معروفات است که باید همه آن را مدنظر قرار دهند.

وی همچنین حفظ ارزش‌های نظام اسلامی از دیگر معروفات است، چرا که زمانی این نظام باقی و پایدار می‌ماند که ارزش‌ها و اهداف آن حفظ شده باشد.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی با بیان اینکه توسعه احکام و قوانین دینی از راه‌های حفظ ارزش‌ها و اهداف نظام است، گفت: همه باید در هر جایگاهی که قرار دارند در راستای اجرا و احیای احکام و قوانین دینی تلاش کنند.

وی با بیان اینکه اگر در جوامع امر به معروف و نهی از منکر وجود نداشته باشد جای خیر و شر عوض شده و قبح گناهان شکسته می‌شود، گفت: اگر در جامعه‌ای گناه عادی و به فرهنگ تبدیل شود همه تباه خواهند شد.

وی در ادامه ضرب شست سپاه به ضدانقلاب در اقلیم کردستان عراق را ناشی از اقتدار ایران دانست که مایه افتخار ایرانیان است و گفت: ایران داعش را از سر اقلیم برداشت لذا آنها نباید با ضدانقلاب همکاری داشته باشند.

به گفته وی، از آنجایی که قدرت ایران مانع و بازدارنده حضور دشمنان در کشورمان است، لذا آنها از در تحرثیم و جنگ روانی رسانه ای وارد شده اند که به همت و ایستادگی مردم و مسوولان از این مشکلات عبور خواهیم کرد.

آیت الله حسینی شاهرودی اذعان کرد: دشمنان به دنبال اسلام هستند و هدف اصلی آنها ضربه به اسلام است و چون نظام اسلامی پرچمدار این عرصه است می خواهند با فشار به مردم و جدایی آنها از نظام و حاکمیت، اهداف خود را تحقق بخشند.

وی اضافه کرد: سرنگونی داعش در منطقه و همچنین بمباران موشکی به مواضع ضدانقلاب در اقلیم نشان از اقتدار و توانمندی ایران در عرصه نظامی دارد که به طور دقیق و بدون آسیب به مردم، دشمن را هدف قرار می دهد.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان تاکید کرد: این تنها یک اخطار به دشمنان و ضدانقلاب است که ایران اگر بخواهد می تواند دشمن را در خانه هم سرنگون سازد هر چند موضوع ایرانی دفاعی و نه حمله به کشورهاست.

آیت الله حسینی شاهرودی اذعان کرد: ایران به دنبال برقراری صلح و حفظ و گسترش دین اسلام است و لذا کشورهای مسلمان باید این امر را متوجه باشند چون دشمن می خواهد با جنگ بین مسلمانان به اهداف خود برسد.