سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 21 شهریور 1397  ::  14:08   

خودداری اتحادیه اروپا از ورود به مسئله حبس اوجالان

سرویس جهان- سخنگوی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا می گوید این اتحادیه به بررسی مسئله وضعیت ترکیه و ارائه گزارش می پردازد اما هیچ وقت به مسئله زندانی شدن رهبر پ.ک.ک در جزیره امرالی اشاره ای نکرده است.

 

به گزارش کردپرس به نقل از بروکسل تایمز، کمپین بین المللی برای آزادی عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ.ک.ک که از سال 1991 در جزیره امرالی ترکیه زندانی است، از این که اتحادیه اروپا توجهی به وضعیت وی در ترکیه ندارد انتقاد کرده است.

مائورو پالما، رییس کمیته شورای اروپا برای جلوگیری از اعمال شکنجه، در روز 5 سپتامبر گفته بود که اکنون زمان آن رسیده که پس از گذشت نزدیک به 20 سال از زندانی شدن اوجالان، وی از زندان آزاد شود زیرا به گفته وی این که اوجالان حق دستیابی به حقوق خود را در این مدت طولانی نداشته پذیرفتنی نیست.

اما به نوشته برکسل تایمز، آخرین باری که بیانیه پارلمان اتحادیه اورپا به موضوع اوجالان و پ.ک.ک اشاره کرده در تاریخ فوریه 2018 بوده و در آن از پ.ک.ک خواسته است سلاح خود را بر زمین بگذارد و به صورت مسالمت آمیز فعالیت کند. اتحدیه اروپا همچنین از اعمال حالت فوق العاده، استفاده بیش از حد از نیروی قهریه و نظامی و نیز تنبیه دسته جمعی افراد ابراز نگرانی کرده اما به مسئله زندانی شدن اوجالان اشاره نکرده است.

یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا در امور خارجی این اتحادیه به بروکسل تایمز گفته است مسئله کردها همواره در گزارش هایی که در مورد ترکیه تهیه می شود مورد بررسی قرار می گیرد.

وی اذعان کرده است با این که وضعیت زندانها و زندانیان در ترکیه جای اعتراض دارد اما هیچ وقت موضوع زندانی شدن عبدالله اوجالان در اتحادیه اروپا به صورت جدی مطرح نشده است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#عبدالله اوجالان
#پ.ک.ک
#کردها