انتشار:  پنج‌شنبه 22 شهریور 1397  ::  12:06   

کارخانه ذوب‌آهن با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلار در ماکو احداث می‌شود

سرویس آذربایجان غربی- معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: کارخانه ذوب‌آهن ماکو توسط سرمایه‌گذار داخلی با حجم سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلار و اشتغال‌زایی بیش از 200 نفر احداث خواهد شد.

به گزارش کردپرس، ابراهیم جلیلی معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، تاکید کرد: سازمان منطقه آزاد ماکو عزم خود را برای جذب سرمایه‌گذاری جزم کرده است و در این راستا فعالیت‌های مختلفی در بخش ملی و بین‌المللی انجام می‌شود.

وی افزود: در این رابطه مذاکراتی با پتروشیمی‌های بزرگ کشور انجام شده تا ماکو به عنوان مرکز هاب مواد پتروشیمی و ایجاد واحدهای پایین دست پتروشیمی شناخته شود.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: هم اکنون پروانه‌های بهره‌برداری برای برخی واحدهای تولیدی صادر شده و علاوه بر آن برخی کارخانه‌ها نیز فعال شده است.

جلیلی با اشاره به اینکه اخیرا سرمایه‌گذاری بزرگی در زمینه کارخانه ذوب آهن در منطقه آزاد ماکو انجام شده است افزود: این سرمایه گذاری توسط سرمایه گذار داخلی با حجم سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلار بوده و اشتغال زایی بیش از 200 نفر را دارد و علاوه بر آن، صنعت بسیار پاکی است و با توجه به فناوری ایجاد شده در آن، آلایندگی خاصی در آن وجود نخواهد داشت و امید است عملیات اجرایی آن امسال آغاز شود.

وی همچنین با اشاره به نخستین هتل‌کاروانسرا در مسیر جاده ابریشم گفت: در این راستا با هتل های زنجیره ای عباسی تفاهم نامه ای به امضا رسید و مجوزی صادر شده تا کار خود را در منطقه با مشارکت سرمایه گذار داخلی و سازمان منطقه آزاد ماکو آغاز کنند و در واقع نخستین هتل‌کاروانسرای عباسی در مسیر جاده ابریشم در منطقه آزاد ماکو ایجاد می شود.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه اخیرا با چینی‌ها چند تفاهم نامه به امضاء رسیده است اظهار داشت: یکی از آنها ایجاد سد بدولی ماکو، مطالعه و احداث راه آهن تبریز- ماکو و ترکیه بوده و یکی نیز سرمایه گذاری بخش خصوصی در بحث صادرات گاز بوده است.