انتشار:  پنج‌شنبه 22 شهریور 1397  ::  12:09   

اصرار ترکیه بر دریافت سیستم دفاعی روسی با وجود تهدیدهای آمریکا

سرویس جهان- مقامات روسی و ترکی به واشنگتن پست گفته اند سیستم دفاع ضدهوایی اس 400 روسی علیرغم تهدید آمریکا نسبت به عدم فروش جنگنده اف-35 به ترکیه، در اواسط سال آینده تحویل آنکارا خواهد شد.

 

به گزارش کردپرس، آمریکا و ترکیه در دو سال اخیر تنش هایی بر سر مسئله حمایت آمریکا از کردهای سوریه، بازداشت کشیش آمریکایی و عدم استرداد فتح الله گولن روحانی ترکیه ای ساکن آمریکا به آنکارا به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام ترکیه داشته اند اما مقامات آمریکا بیشترین نگرانی را از بابت نزدیک شدن هر چه بیشتر ترکیه به روسیه و توافق دو کشور بر سر خرید سیستم دفاعی اس 400 روسی و همزمان استفاده ترکیه از جنگنده های آمریکایی اف-35 در آینده عنوان کرده اند زیرا به گفته آنها با توجه به حضور کارشناسان روس برای نصب و ارتقا سیستم دفاعی اس 400 در ترکیه، ممکن است آنها بتوانند اطلاعاتی درباره این جنگنده رادارگریز کسب کنند.

نگرانی آمریکا از نصب سیستم دفاعی روسی در ترکیه باعث شد تحویل جنگنده های اف 35 آمریکا به ترکیه به حالت تعلیق درآید شاید ترکیه در قصد خود برای خرید سیستم دفاعی روسی تجدید نظر کند اما ظاهرا ترکیه بر قصد خود اصرار دارد.

مقامات روسی و ترکی به روزنامه واشنگتن پست گفته اند مسکو اواسط سال آینده سیستم دفاعی اس 400 روسی را به ترکیه تحویل خواهد داد.

به نوشته واشنگتن پست، این در حالی است که مقامات دولت ترامپ به ترکیه پیشنهاد کرده اند به جای سیستم ضد موشک اس 400، از آمریکا سیستم پاتریوت بخرد.

بر اساس گزارش واشنگتن پست، با توجه به این که آمریکا جهت کاهش هزینه تولید اف-35 کنسرسیومی متشکل از 8 کشور از جمله ترکیه برای تولید این جنگنده تشکیل داده و  5 شرکت دفاعی ترکیه برخی قطعات اصلی این هواپیما را تولید می کنند، حذف ترکیه افزایش هزینه تولید این هواپیما را به دنبال خواهد داشت.

مقامات ترکی و آمرکایی به شرط حفظ نام گفته اند دلیل اصلی اختلاف آمریکا و ترکیه بر سر سیستم های دفاع هوایی این است که ترکیه همچنان خواستار خرید سیستم پاتریوت بوده است و از آمریکا خواسته است نسخه ای از این سیستم در داخل کشور ترکیه تولید شود اما آمریکا حاضر به انتقال تکنولوژی تولید این سیستم نبوده است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#روسیه
#اس-400
#اف-35
#آمریکا