سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  پنج‌شنبه 22 شهریور  ::  12:39   

امسال 2 میلیون تن چغندرقند از مزارع آذربایجان غربی برداشت می شود

سرویس آذربایجان غربی- معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از پيش بيني برداشت دو میلیون تن چغندر قند از مزارع استان در سال جاری خبر داد.

به گزارش کردپرس، عبداله فتح اله زاده معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به آغاز برداشت چغندر قند از مزارع استان از 12 شهریور ماه خبر گفت: پیش بینی می شود امسال حدود دو میلیون تن چغندر قند از مزارع استان برداشت شود.

وی افزود: با اینکه آذربايجان غربي يكي از قطب هاي اصلي توليد كننده چغندرقند در کشور است اما به دلیل بالابودن نیاز آبی محصول چغندرقند و مشکلات حوزه آبریز دریاچه ارومیه، در سال زراعی جاری در حدود 23 هزار هکتار برنامه ابلاغی سازمان جهاد کشاورزی برای کشت محصول چغندر قند اعلام شده بود.

فتح اله زاده ادامه داد: به دلیل مقرون به صرفه بودن کشت این محصول  برای کشاورزان، در حدود 7 هزار هکتار نیز با کسب مجوز از معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در خارج از حوضه ابریز کشت شده است و در مجموع حدود 30هزار و 652هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت محصول چغندر قند رفته است .

وی اظهار داشت : با توجه به اینکه معمولا برداشت چغندرقند از اواخر شهریور ماه آغاز و تا اواخر آذر ماه به طول می انجامد، از کارخانجات قند استان در خواست داریم تا بر اساس اعلام زمان برداشت و جذب این محصول توسط مرکز تحقیقات کشاورزی استان نسبت به تحویل چغندر قند کشاورزان اقدام نمایند و تا کنون نیز بیش از 17 هزار تن محصول توسط کارخانه قند ارومیه از چغندرکاران خریداری شده است و این روند همچنان در این کارخانه و مابقی کارخانجات ادامه دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان تصریح کرد : با توجه به نقش فعالیت کارخانجات قند در تولید و اشتغالزایی در منطقه ، ساماندهی و ایجاد تعادل بین تولید و جذب محصول ، از جمله ضروریاتی است که باید به آن توجه اساسی شود.

وی ادامه داد: قیمت خرید تضمینی محصول چغندر قند برای سال جاری درحدود 312 تومان با عیار 16 درصد تعیین شده است  و 8 نفر از ناظرین عیارسنجی از کارشناسان امور زراعت سازمان و همکاران نظام صنفی به منظورنظارت بر عیار سنجی این محصول در  5 کارخانه قند استان از ابتدا تا انتهای خرید چغندرقند مستقر و حضور خواهند داشت.

فتح اله زاده تاکید کرد: رعایت حقوق چغندرکاران، تسریع در خرید به موقع محصول چغندرکاران در محدوده زمانی تعیین شده و برنامه ریزی دقیق برای اجرای آن ، دقت در تعیین درصد افت و عیار محصول ، در اولویت قراردادن تحویل محصول چغندر کارانی که طرف قرارداد با کارخانجات استان هستند از جمله مواردی است که باید نظارت و اجرایی شود.