سرویس ايلام
انتشار:  پنج‌شنبه 22 شهریور 1397  ::  13:00   

در دومین نشست خبری نماینده ایلام در مجلس عنوان شد؛

امینی: به زودی آب سامانه گرمسیری در استان ایلام توزیع خواهد شد

سرویس ایلام -  نماینده مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی در دومین نشست خبری خود با خبرنگاران استان ایلام گفت: به زودی آب سامانه گرمسیری به استان خواهد رسید و توزیع خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، دکتر سلام امینی در جمع اصحاب رسانه استان ایلام در پاسخ به پرسش خبرنگار کردپرس پیرامون نتایج سؤالش از وزیر نیرو در مورد مهار آب‌های خروجی کشور و سامانه گرمسیری آب عنوان کرد: در ایران، تنها قسمتی که آب‌هایش به بیرون از مرزها می‌ریزد، منطقه‌ی غرب کشور است. سالانه یک و نیم میلیارد متر مکعب آب از استان ایلام به خارج از کشور سرازیر می‌شود.

وی توضیح داد: ممکن است در آینده سازمان‌های بین‌المللی قوانینی را تصویب کنند که نتوانیم آب‌های خروجی کشور را مهار کنیم و باید امروز به فکر این آب‌ها باشیم که از طریق اکثر رودخانه‌های استان به خارج از مرزها می‌رود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: سؤال بنده از وزیر نیرو در همین راستا بود که یکی از بندهایش بحث سامانه گرمسیری بود. آقای اردکانیان گفت که با توجه به شدیدتر شدن تحریم‌ها و فشاری که به دولت آمده، با مقدار پولی که داریم سعی می‌کنیم فعلا سامانه گرمسیری را اجرا کنیم و در مراحل بعدی به مهار آب‌های خروجی از کشور خواهیم پرداخت.

تکذیب صدور آب سامانه گرمسیری به کشور عراق

نماینده مردم استان ایلام در مجلس عنوان کرد: سهم آب سامانه گرمسیری با تلاش و پیگیری و رایزنی در حال حاضر به صورت 55 درصد کرمانشاه و 45 درصد ایلام درآمده است که افزایش خوبی است و می‌تواند اشتغال زیادی در ایلام اجرا کند.

وی در مورد یک شایعه توضیح داد: این‌که گفته می‌شود که عدم احداث انشعابات فرعی به خاطر این است که می‌خواهند آب را به عراق صادر کنند شایعه است و من آن را قویاً تکذیب می‌کنم.

امینی با این توضیح که آب سامانه تا نزدیکی خوزستان می‌رود و در استان ایلام پخش می‌شود، افزود: ایجاد انشعابات اصلی خط یک و 2 آن جزء وظایف وزارت نیرو است و خط سه و چهار آن که جزء وظایف وزارت جهاد کشاورزی است، کارهایش در حال انجام شدن است.

وی تصریح کرد: به زودی آب سامانه گرمسیری به استان خواهد رسید و توزیع خواهد شد.

اگر وزیر نفت به وعده‌اش عمل نکند با او تعارف نخواهیم داشت

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که مدیریت نفت و گاز استان ایلام در دست کرمانشاه و مدیریت آب‌های ما در دست خوزستان است، اذعان داشت: انتقال دفتر مدیریت نفت و گاز غرب به ایلام ضروری است.

امینی گفت: خود مسئولان نفت و گاز غرب کشور اذعان دارند که 90 درصد مواد هیدروکربنی غرب کشور در ایلام است اما با این حال مدیریت آن در کرمانشاه قرار دارد.

وی خاطر نشان کرد: در ابتدا قرار بود که یک الی 2 معاونت را به استان ایلام بدهند و ما طی نامه‌ای که به وزیر نفت دادیم از ایشان خواستیم که از معاونت‌های مدیریت نفت و گاز مرکزی بدهد.

این نماینده مجلس با تأکید بر درست بودن دغدغه خبرنگاران و مردم برای انتقال مدیریت نفت و گاز غرب کشور به استان ایلام، تصریح کرد: پیگیر وعده‌های وزیر نفت هستم و اگر انجام نگیرد رودربایستی را کنار گذاشته و از ایشان در مجلس طرح سؤال خواهم کرد.

امکان گسترش دامنه منطقه آزاد تجاری مهران وجود دارد

عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه به موضوع منطقه آزاد تجاری مهران اشاره و گفت: در یک بازه زمانی 10 روزه الی یک ماهه شورای نگهبان نظر خود در خصوص مناطق آزاد تجاری را به مجلس اعلام می کند.

وی عنوان کرد: دامنه منطقه آزاد تجاری مهران در حال حاضر هفت هزار هکتار است و این امکان وجود دارد که این دامنه گسترش یابد.

سؤال از رییس جمهور خواسته کلیه جریان‌های سیاسی مجلس بود

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که عده‌ای در حال القای این ایده هستند که سؤال از رئیس جمهور مربوط به یک جریان خاص سیاسی بوده، گفت: طرح سوال از رئیس جمهور اگر چه در آغاز یک جریان خاص شروع کننده اش بود ولی خواسته کلیه جریان های مجلس بود و تعلق به هیچ جریان خاصی ندارد.

وی تصریح کرد: در این راستا حتی استعفای آقای الیاس حضرتی و ماندن بر سؤال خود از رئیس جمهور اثبات کننده این است که سؤال از رئیس جمهور خواسته همه جریان‌های سیاسی مجلس بوده است.

امینی  در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص طرح شفافیت آرای نمایندگان گفت: شفافیت در عملکرد و گفتار و رفتار امر ارزشمند و از خصلت‌های یک نماینده است و به همین جهت این طرح را گامی در جهت انقلابی شدن نمایندگان مجلس و شفافیت عملکرد آنان می‌دانم.