انتشار:  پنج‌شنبه 22 شهریور 1397  ::  13:20   

مجله نشنال اینترست:

آمریکا باید به مذاکره مجدد ترکیه با پ.ک.ک کمک کند

سرویس جهان- به نوشته مجله نشنال اینترست، یکی از راه هایی که آمریکا از طریق آن می تواند تنش با ترکیه را کاهش دهد، حمایت این کشور از روند مجدد مذاکره میان آنکارا و حزب کارگران کردستان ترکیه است.

 

به گزارش کردپرس، روابط میان آمریکا و ترکیه بر سر مسائلی از جمله حمایت واشنگتن از کردهای سوریه، خریدهای نظامی ترکیه از روسیه و چند مسئله دیگر دچار تنش شده است. این مسئله برخی تحلیلگران آمریکایی را نگران کرده و آنها از آمریکا خواسته اند راه دوستی دوباره با ترکیه به عنوان متحد عضو ناتوی خود را در پیش بگیرد.

متیو رزنر، کارشناس مسائل سیاسی در مجله نشنال اینترست آمریکا راه هایی را برای عادی شدن رابطه میان ترکیه و آمریکا پیشنهاد کرده است از جمله خلع سلاح نیروهای کرد سوریه از سوی این کشور و کمک به آغاز دوباره روند مذاکره میان پ.ک.ک و دولت ترکیه.

وی معتقد است آمریکا می تواند با کمک به ایجاد دوباره روند صلح در ترکیه، تعهد خود را نسبت به این کشور نشان دهد. به گفته رزنر، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه از مقابله با پ.ک.ک برای پیروزی در انتخابات استفاده کرد اما در فضای پس از انتخابات، اگر ادوغان شاهد فشار آمریکا بر پ.ک.ک برای از سر گیری روند صلح و برقراری آتش بس باشد ممکن است روند دوستانه تری در پیش بگیرد. البته آمریکا باید نشان دهد در طول مذاکرات که ممکن است طولانی، مشکل و بدون تضمین نتیجه ای باشد، در کنار ترکیه است. این مسئله می تواند به بهبود روابط میان آمریکا و ترکیه کمک کند.

این کارشناس سیاسی همچنین پیشنهاد کرده است آمریکا برای راضی کردن ترکیه و با توجه به نابودی داعش در سوریه، سلاح هایی را که در اختیار نیروهای کرد سوریه یا ypg قرار داده از آنها پس بگیرد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#آمریکا
#سوریه