سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 22 شهریور 1397  ::  14:31   

کردپرس گزارش می‏ دهد

معادن کردستان زیر تیغ نبود فرآوری، خام فروشی و بی توجهی مسئولان

سرویس کردستان- یکی از ظرفیت های مهم استان کردستان معادن غنی آن است که متاسفانه از  یک درد مزمن تاریخی به نام ایجاد نشدن صنایع پایین دستی فراَوری و خام فروشی رنج می برد و مردم استان و حتی کشور، عایدی قابل توجهی از این معادن مهم نصیب شان نمی شود. به نظر می رسد به صورت فوری وقت آن رسیده سیاست های معدنی در استان بازنگری شود.

به گزارش کرد پرس، یکی از معادن مهم در استان کردستان معادن طلای استان است. در حال حاضر سه معدن در شهرستان سقز در حال تجهیز است و تنها معدن فعال طلای استان در نزدیکی شهرستان قروه بر اساس گفته های نماینده این شهرستان در مجلس به نوعی در حال تاراج شدن است.

این معدن که بیش از نیمی از طلای کشور را با تولید سالانه بیش از 3 تن تامین می کند،  توسط یک شرکت قزاقستانی در حال بهره برداری است و علی محمد مرادی نماینده قروه و دهگلان بارها قرارداد این شرکت در این معدن مهم را  ننگین تر از قرارداد ترکمنچای لقب داده است.

این عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی می گوید: هیچ گونه اطلاعاتی در مورد معدن طلای ساریگونی در دست نیست. این در حالی است که این معدن سهم مردم این منطقه برای اجرای پروژه های عمرانی، اشتغال، توسعه و آبادانی است.

علی محمد مرادی ادامه می دهد:  قرار داد اولیه که با مشارکت شرکت قزاقستانی در زمینه استخراج طلا از معدن ساریگونی وجود دارد.سهم شرکت ایرانی ۵۱ درصد و شرکت قزاقستانی ۴۹ درصد است. با وجود چنین قراردادی پس از ۳ سال عملیات استخراج و تولید شمش طلا سهم شرکت خارجی از این معدن به ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

مرادی تصریح می کند :کارگرانی بومی و ایرانی این معدن ماهانه کمتر از ۱ و نیم میلیون تومان دستمزد دریافت می کنند.در حالی که به نیروهای خارجی فعال در آن دستمزدی بیش ار ۷ میلیون تومان پرداخت می شود.

وی ادامه می دهد:برای کاهش آلودگی و حفظ محیط زیست قرار بر این بود سالانه ۲ تن طلا از این معدن استخراج شود.با این وجود سالانه شاهد بیش ۳ تن و ۴۰۰ کیلو طلا در این معدن هستیم.

این  عضو شورای عالی معادن تصریح می کند:طبق قانون سهم مناطق حاشیه این معدن ضرورت دارد ۱ درصد از سود معدن ساریگونی قروه در زمینه توسعه و عمران منطقه هزینه شود.این در حالی است که تا کنون چنین شرایطی در منطقه ایجاد نشده است.

وی می افزاید:ضرورت دارد نمایندگانی از سوی دستگاههای اجرایی مانند سازمان صنعت،معدن و تجارت استان در  معدن ساریگونی قروه فعالیت داشته باشند.چرا که در حال حاضر نمی توان به آمار موجود از سوسوی مدیران این شرکت اعتماد کرد.

بی مهری به مرمرهای قروه و سایر معادن استان

این رنج و درد معادن استان کردستان تنها به معدن طلای قروه خلاصه نمی شود، در حال حاضر سنگ های مرمر قروه که به گفته کارشناسان از گران بهاء ترین سنگ های مرمر در جهان است به انحای مختلف مورد بی مهری قرار می گیرد و به صورت خام و بدون حساب و کتاب از استان خارج می شود. از سوی دیگر به گفته کارشناسان نبود فرآوری استخراج مدرن و همچنین ایجاد نشدن صنایع فرآوری معادن باعث تخریب و نابودی سایر معادن استان هم شده و به طور کلی می توان گفت کردستان از نعمت معادنش هیچ بهره ای نمی برد.

یک کارشناس حوزه صنایع و معادن  در این باره می گوید: دهها معدن فلز و کان سنگ در استان وجود دارد.که به دلیل نبود تجهیزات فرآوری سهم عمده آن به صورت خام فروشی روانه سایر استانها و حتی خارج از کشور می شود.

ناصر رضایی ادامه می دهد:کاهش صنعت ساختمان سازی در کشور موجب رکود تولیدات کارخانجات صنایع معدنی در کردستان شده است.به نحوی که تولید بسیاری از کارخانجات به یک سوم در ۳ سال اخیر کاهش پیدا کرده است.

وی می افزاید: تا چند سال پیش کشور عراق و حوزه خلیج فارس بزرگترین مشتریان سنگ فرآوری،تزئینی و ساختمانی استان بودند.به دلیل تحریم های اقتصادی و افزایش هزینه مبادی گمرکی شرایط صادرات برای فعالان این حوزه وجود ندارد.

به نظر می رسد حوزه معدنی استان کردستان نیازمند یک سیاستگذاری جدید است. البته به نظر نمی رسد مدیریت سیاسی و سیاست بازی در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان جایی برای بررسی این مشکلات گذاشته است و همانظور که در 5 سال گذشته شاهد انفعال شدید در این حوزه هستیم این رویه همچنان ادامه خواهد و دود این بی تدبیری و سیاست بازی ها به چشم مردم محروم کردستان می رود.

گزارش/ روح الله زرین