سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 22 شهریور 1397  ::  14:51   

اعلام موضع اربیل در خصوص موضوع مخالفان کُرد ایرانی مستقر در اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان – سخنگوی رسمی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق تصریح کرد که گروه های کُرد مخالف ایرانی مستقر در خاک اقلیم کردستان نباید اقلیم را برای حمله و برهم زدن ثبات همسایگان به کار گیرند.
 

به گزارش کردپرس، صفین دزه یی سخنگوی رسمی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق پیش از ظهر امروز (پنجشنبه 22 شهریور) در پاسخ به خبرنگاران در خصوص مسئله حضور احزاب کُرد مخالف ایرانی در خاک اقلیم کردستان، موضع رسمی اربیل را اعلام کرد.

دزه یی در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت پناهدگان سیاسی کُرد ایرانی مستقر در اقلیم کردستان و موضوع بازگرداندن آن ها به ایران، گفت: این گونه نیست که کسی تحویل داده شود، آن ها مدت زمان زیاد و از دهه هشتاد میلادی و دوران حاکمیت رژیم بعث عراق، در اقلیم کردستان و در تمامی عراق حضور داشته اند. بخش بزرگی از آن ها از سوی UNHCR به عنوان پناهنده پذیرفته شده اند. لازم است آن ها به قوانین پناهندگی احترام بگذارند و اقلیم کردستان را به عنوان پناهگاهی به منظور تجاوز به امنیت و ثبات کشورهای همسایه به کار نگیرند.

وی افزود: بر این عقیده ایم که مسئله ای که وجود دارد از طریق نظامی قابل حل نیست و لازم است راه حلی مناسب برای مشکلات یافت شود.

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان در ادامه در خصوص بمباران مناطق مرزی اقلیم کردستان از سوی ترکیه و ایران، گفت: در خصوص مناطق مرزی با ترکیه و ایران، موضع همیشگی اقلیم کردستان این بوده است که در وهله اول ساکنان غیر نظامی این مناطق هدف حملات قرار نگیرند. در آغاز تلاش هایی با هدف انجام دادن اقدامات عمرانی و سازندنگی در روستاهای این مناطق صورت گرفت، اما به دلیل حضور پ.ک.ک و در این اواخر احزاب کُرد مخالف ایران مستقر در این مناطق، وضعیتی ایجاد شده است که به میدان کشمکش و تسویه حساب کشورهای هجوار با این گروه ها تبدیل شوند.

دزه یی تصریح کرد: اربیل همیشه این درخواست را از این گروه ها داشته است که وضعیت اقلیم کردستان را لحاظ نمایند و به ویژه غیرنظامیان هدف قرار نگیرند و همزمان نباید این مسئله‌ به بهانه ای تبدیل شود که این کشورها به صورت مداوم اقدام به توپباران یا حمله به خاک اقلیم کردستان  کنند.