سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 22 شهریور  ::  15:52   

رییس کل دادگستری استان کردستان

روش و شیوه های امر به معروف و نهی از منکر باید متناسب به حجم همجمه ها نوین شود

سرویس کردستان- رییس  کل دادگستری استان کردستان گفت: در حال حاضر همجمه ها به جامعه اسلامی به صورت پیچیده و گسترده افزایش یافته و قاعدتا با شیوه های دیروز با همجمه های امروز نمی توان مقابله کرد و روش های امربه معروف و نهی از منکر باید به روزرسانی شود و کارآیی آنها افزایش یابد.

به گزارش کرد پرس، علی اکبر  گروسی در همایش تجلیل از فعالان امر به معروف و نهی از منکر یگان های نظامی و دستگاه قضایی ستاد استان کردستان با بیان اینکه امربه معروف و نهی از منکر مختص جوامع اسلامی نیست و در سایر جوامع هم شاهد چنین رویکردهای اصلاحی در سطح جامعه هستیم، گفت: هر جامعه ای آداب و آیین و رسومی دارد که  در قالب ارزش ها از آنها حراست می کند. برخی از اینها تبدیل به قانون می شود و برخی هم در قالب عرف ها و ارزش ها می ماند. این ارزش ها در جامعه اسلامی گسترده تر و دقیق تر است و امر به معروف و نهی از منکر ضامن بقای این ارزش ها است.

وی با بیان اینکه، در حال حاضر شاهد افزایش هجمه ها به این ارزش های اسلامی و انسانی در جامعه هستیم، گفت: برای مقابله به این حجم از تهدید باید خود را بیش از گذشته مسلح کنیم و با روش های نوین به مقابله با این تهدیدات اقدام کنیم.

گروسی با بیان اینکه حادثه عاشورا به عنوان یکی حوادث عجیب روزگار درسی مهم برای اجرای این فریضه الهی است، گفت: این حادثه باید درس عبرتی شود و در روزگاری که یزیدیان به نام دین  در حال قتل و کشتار هستند باید با توسل به درس های این حادثه عظیم خود را برای مقابله با حوادث آماده کنیم.

وی  با بیان اینکه در حوزه یگان های نظامی و دستگاه قضایی آموزش ها و اقدامات مناسبی در این زمینه ها در حال انجام است و همه در حال تلاش هستند، گفت: اما با توجه به حجم تهدیدات اینها کافی نیست و باید با جدیت بیشتر تداوم پیدا کند.

وی استان کردستان را یکی از استان های نمونه و برتر در عرصه امر به معروف و نهی از منکر عنوان کرد و گفت: تلاش ها همچنان باید چندین برابر شود. در حال حاضر با استفاده از شبکه های اجتماعی و ماهواره ای و.... هجمه های مهمی علیه ریشه های فرهنگی و اقتصادی در جریان است و وظیفه همه از مردم و دولت و حاکمیت است که با همپوشانی با اتکا به فریضه امر به معروف و نهی از منکر در مقابل از هجمه ها ایستادگی کنند.

وی افزود: متاسفانه عده ای در دستگاه بروکراسی هم نفوذ کرده اند و این ماجرای فسادها حجم کار دستگاه قضایی را به شدت افزایش داده و یک خطر مهم برای کشور است، گفت: در حال حاضر این حجم از گرانی، کمبود و احتکار و ... خود از بزرگ ترین منکراتی است که باید با آنها به شدت برخورد شود.

وی بر اجرای کارهای فرهنگی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر تاکید کرد و یادآور شد: اگر فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه به درستی اجرا شود بقای نظام اسلامی تضمین شده است.

الله مرادی: فلان دستگاه فرهنگی اعتبارات را می برد و در برج میلاد تهران خرج بزم و رقص می کند!

محمود الله مرادی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان هم در این مراسم به اشاعه برخی منکرات در دستگاه های دولتی اشاره کرد و گفت: مشاهده می کنیم فلان دستگاه فرهنگی اعتبارات استان را می برد و در برج میلاد تهران و سایر شهرهای کشور مراسم بزم و رقص بزگزار می کند در حالی که ساختمان های تاریخی تحت مدیریتش در استان در حال خراب شدن است و اینها منکرات بزرگی است که در مورد آنها با استاندار هم صحبت کرده ایم.

وی افزود: برخی دستگاه ها مردم و آرمان های انقلاب را فراموش کرده اند  و ما در این باره به مسئولان هشدار داده ایم. برخی مجوز کنسرت می گیرند و در آن مجالس علنا کار غیر شرعی و قانونی می کنند در مقابل اینها نباید ساکت بود.

وی از همکاری یگان حفاظت نظامی خصوصا سپاه پاسداران برای توجه به فرضیه امر به معروف و نهی از منکر تقدیر کرد و گفت: اینها نباید مختص همان یگان ها باشد و ما باید در سطح جامعه شاهد این فعالیت ها باشیم.

در پایان این مراسم از تعدادی از فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر در سازمان نظامی، انتظامی و دستگاه های قضایی استان کردستان تجلیل به عمل آمد.