سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  جمعه 23 شهریور 1397  ::  00:02   

ضمن تاکید بر احترام به به توصیه‌های آیت‌الله سیستانی

حیدر العبادی: کاش دوباره نامزد نخست‌وزیری عراق نمی‌شدم

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نخست وزیر عراق تاکید کرد که اصراری برای باقی ماندن در قدرت ندارد و به توصیه های آیت الله سیستانی پاسخ مثبت می دهد با این حال به دنبال تکمیل پروژه خود به نفع همگان است.

به گزارش کردپرس به نقل از الفرات نیوز، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق شامگاه امروز (پنج شنبه) در کنفرانس خبری هفتگی خود و در واکنش به موضع اخیر آی الله العظمی سید علی سیستانی در رابطه با نخست وزیر آینده این کشور اظهار داشت: به قدرت نچسبیده ام بلکه به اقدامات قانونی پایبند بوده و به توصیه های مرجعیت دینی احترام گذاشته و بدان پاسخ مثبت می دهیم.

العبادی در این باره افزود: نمی خواستم برای دور دوم نخست وزیری نامزد شوم و به دنبال چنین چیزی نبودم با این حال برخی ها به من توصیه کردند که با توجه به پیروزی های امنیتی و اقتصادی، چنین کاری را انجام دهم اما ای کاش به دلیل کشمکش سیاسی بر سر این منصب، با چنین دیدگاهی همراهی نمی کردم.

نخست وزیر عراق همچنین تصریح کرد: ما تنها ظرف سه سال یک ارتش حرفه ای و مدافع همگان را تشکیل دادیم، از تجزیه کشور جلوگیری کرده و آن را متحد ساختیم، عراق از دست داعش آزاد شد، حاکمیت دولت را بر تمامی مناطق گسترش دادیم، از ثروت ملی محافظت کردیم، دیوارهای فرقه گرای را در هم شکستیم و روابط خارجی را نیز بهبود بخشیدیم؛ این همان قدرتی است که داشتیم و این برخی نتایج است که از نظر دیگران محال بود، این دلایل قدرت ما است که آن را محقق ساختیم و بدان افتخار می کنیم.

العبادی ضمن تاکید بر این که یک چهارم ائتلاف تحت رهبری خود یعنی نصر نیز مخالف نامزدی وی برای نخست وزیر نیستند بلکه تنها در این زمینه دچار شک و تردید شدند و وی نیز روی این مسئله اصراری ندارد، خاطر نشان ساخت: ائتلاف نصر همچنان قدرتمند است و به پروژه ملی خود برای اصلاح اوضاع عراق و گذر از فرقه گرای ادامه می دهد، پروژه ما شرقی یا غربی نیست بلکه ملی گرایانه عراقی است و به دنبال تکمیل و تثبیت آن به نفع همه شهروندان کشور هستیم.

نخست وزیر عراق ضمن درخواست دوباره برای تسریع در انتخاب هیئت رئیسه چهارمین دوره پارلمان و رئیس جمهوری جدید این کشور و همچنین تشکیل بزرگ ترین فراکسیون پارلمانی با هدف معرفی نامزد آن به عنوان مامور تشکیل دولت آینده با روحیه ملی گرایی و به دور از تقسیم بندی های فرقه ای، هشدار داد که با وجود آن که تاکنون اوضاع امنیتی تحت کنترل است و سرویس های اطلاعاتی نیز به تمامی گروه های تروریستی نفوذ کرده اند، ادامه اختلافات سیاسی به تروریسم فرصت بازگشت و هدف قرار دادن دوباره شهرها را می دهد.

العبادی در پایان نیز خاطر نشان ساخت که دولت تحت رهبری وی به ارائه خدمات و پذیرش مسئولیت خود تا آخرین روز فعالیت آن و تا زمان تشکیل دولت جدید ادامه خواهد داد.

برچسب‌ها:
#عراق
#العبادی
#نخست وزیری
#تشکیل دولت