سرویس کردستان
انتشار:  جمعه 23 شهریور 1397  ::  01:00   

در همایش استانی کارگزاران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان در کامیاران مطرح شد

ضرورت فرهنگ سازی برای استفاده روستاییان و عشایر از بیمه اجتماعی

سرویس کردستان- فرماندار کامیاران گفت:  بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر براساس اصل 29 قانون اساسی و بهره مندی همه آحاد جامعه از تامین اجتماعی فعال شده است و این مهم باید برای مردم تببین شود.

به گزارش کرد پرس،  مسعود الماسی در سومین همایش استانی کارگزاران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کردستان، با بیان اینکه  مسئولان بیمه اجتماعی روستاییان باید با برقراری ارتباط موثر و جدی با بخشداران، دهیاران و شوراهای اسلامی نسبت به توسعه و نهادینه کردن فرهنگ بیمه جدی تر عمل کنند، گفت: بیمه عمر یکی از مهم ترین برنامه ریزی های برای آینده است که باید بیش از هرچیز دیگری در زندگی مورد توجه قرار گیرد.

55 هزار خانوار استان کردستان عضو صندوق بیمه روستایی و عشایر هستند

مدیر عامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزی، روستاییان و عشایر استان کردستان هم در این نشست با بیان اینکه از 138 هزار خانوار مشمول عضویت این صندوق در استان، 55 هزار آنها تحت پوشش هستند که بالاتر از 40 درصد را شامل می شود، گفت:  جامعه مشمول این بیمه شامل تمام ساکنین روستاها با هر شغلی، ساکنین شهرهای زیر 20 هزار نفر و کشاورزان غیر ساکن در روستاها است، افزود: طی سال جاری فعالان حوزه صنایع دستی و گردشگری، زنبورداران و مهندسین کشاورزی نیز می توانند از خدمات این بیمه بهره مند شوند.

جبار احمد پور گفت: شهرستان بیجار با جذب 66 درصد از جامعه هدف خود رتبه اول استان در این زمینه را به خود اختصاص داده است، اظهار داشت: شهرستان بانه با 20 درصد جذب جامعه هدف خود کمترین آمار جذب در استان را دارد. در شهرستان های بیجار، قروه و سنندج فرهنگ بیمه به درستی در میان جامعه نهادینه شده است در حالی که در شهرستان های مریوان، سروآباد و بانه به دلیل برخی اعتقادات و پایین بودن درآمد سرآنه مردم نسبت به دیگر شهرستان های استان توجه لازم به حوزه بیمه نمی شود.

وی دولتی، ارزان بودن و یارانه داشتن را از مزایای این بیمه دانست و تاکید کرد: شرایط این نوع بیمه به گونه ای است که هر فرد در طول سال به میزان دلخواه خود حق بیمه پرداخت می کند و در مقابل دولت برای کمک به اقشار ضعیف جامعه پرداختی بیمه شده در طول سال هرچقدر که باشد 2 برابر آن یارانه پرداخت می کند.

وی با اشاره به اینکه بیمه شدگان روستایی و عشایری با سابقه پرداخت 10 سال حق بیمه و 70 سال سن می توانند درخواست بازنشستگی پیش از موعد کنند،  گفت: این صندوق تاکنون 136 مورد حکم بازنشستگی در شهرستان کامیاران صادر کرده است.