سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 23 شهریور 1397  ::  09:45   

وزیر خارجه ترکیه:

ممکن است نیروهای ypg در نبرد ادلب شرکت کنند

سرویس جهان- وزیر خارجه ترکیه با بیان این که ممکن است ypg به همپیمان دمشق تبدیل شده و در جنگ ادلب مشارکت کنند، از آمریکا خواسته است در همپیمانی خود با کردهای سوریه تجدید نظر کند.

 

به گزارش کردپرس، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در نامه ای که به سردبیری روزنامه نیویورک تایمز نوشته، معتقد است حمله سوریه و روسیه به ادلب، آخرین پناهگاه شورشیان منجر به به راه انداختن حمام خون شده و ممکن است همان طور که مقامات سازمان ملل گفته اند به بزرگترین فاجعه انسانی در قرن 21 تبدیل شود.

چاووش اوغلو که نامه اش را در پاسخ به تحلیل سردبیری روزنامه نیویورک تایمز پیرامون حمله به ادلب نوشته، معتقد است متحدان دولت بشار اسد در این حمله از سوی آمریکا حمایت می شوند.

وزیر خارجه ترکیه در اشاره به حمایت 5 سال گذشته آمریکا از نیروهای کرد سوریه یا ypg گفته است «بر اساس گزارش های جدید، ypg ، یک گروه تروریستی که در سوریه عملیات نظامی انجام می دهد و از آمریکا سلاح دریافت کرده و مالیات دهندگان آمریکایی پول آن را پرداخت می کنند، به دنبال همپیمانی با بشار اسد بوده و به عنوان بخشی از یک معامله که در ماه جولای منعقد شد نیروهای خود را برای کمک به وی در بازپس گیری ادلب از شورشیان اعزام می کند.»

وی معتقد است؛ « از زمانی که رهبران ارشد نیروهای موسوم به دموکراتیک سوریه که از سوی ypg هدات می شوند و مذاکرات رسمی با رژیم سوریه داشته اند تا منطقه ای را برای خودشان در سوریه جدید کنار بگذارند، همپیمانی کردها با دولت سوریه عمیق تر شده است.»

وزیر خارجه ترکیه معتقد است که « ypg از اقمار حزب کارگران کردستان ترکیه در سوریه بوده که این گروه (پ.ک.ک) به مدت بیش از سه دهه جنگی خشونت بار را در داخل ترکیه به راه انداخته است. ترکیه، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا پ.ک.ک را به عنوان سازمانی تروریستی شناخته اند.»

چاووش اوغلو همپیمانی آمریکا با کردهای سوریه را مورد انتقاد قرار داده و عملیات نظامی نیروهای ypg را که به گفته وزیر خارجه ترکیه فقط چند مایل دورتر از مرزهای ترکیه اتفاق می افتد؛ غیرقابل دفاع و غیرقابل توجیه دانسته است. بنابر این، به گفته چاووش اوغلو«اکنون زمان آن رسیده که آمریکا ارزیابی کند که چه کسی همپیمان واقعی آمریکا در منطقه است».

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#آمریکا
#مولود چاووش اوغلو