انتشار:  سه‌شنبه 27 شهریور 1397  ::  08:25   

مسعود عبدالخالق رئیس موسسه‌ مطالعاتی - رسانه‌ ای standardkurd در مصاحبه‌ با کردپرس:

برهم صالح بیشترین شانس را برای ریاست جمهوری عراق دارد

سرویس عراق و اقلیم کردستان – به‌ عقیده‌ رئیس موسسه‌ مطالعاتی - رسانه‌ ای standardkurd  در مصاحبه‌ با کردپرس، هر چند کردها بر سر نامزد ریاست جمهوری عراق به‌ اجماع نرسیده‌ اند، اما برهم صالح دارای بیشترین شانس در مقابل گزینه‌ های دیگر است و ورودش به‌ کاخ سلام در بغداد به‌ تصمیمات سرنوشت ساز وی بستگی دارد.

کردپرس: چند روز مانده‌ به‌ نشست آینده‌ مجلس نمایندگان عراق که‌ در آن باید تکلیف نامزد ریاست جمهوری مشخص شود، هنوز کُردها و در این میان اتحادیه‌ میهنی به‌ تصمیم نهایی در خصوص تعیین نامزد برای این پست دست نیافته‌ اند و مذاکرات جدی برای این مهم در جریان است. هر چند بر اساس سهمیه‌بندی مرسوم در عراق منصب ریاست جمهوری به‌ کردها و بر اساس توافق دو حزب حاکم اقلیم کردستان به‌ اتحادیه‌ میهنی اختصاص دارد، اما برهم صالح از رهبران جدا شده‌ از این حزب یکی از مطرح ترین نامزدها محسوب می شود و گفتگوهای جدی با وی به‌ این منظور در جریان است؛ گفتگوهایی که‌ در آن شخص برهم صالح و اتحادیه‌ میهنی هر کدام به‌ دنبال پیگیری و تحقق اهداف سیاسی خود  در صورت به‌ نتیجه‌ رسیدن یا شکست گفتگوها هستند.

مسعود عبدالخالق رئیس موسسه‌ مطالعاتی - رسانه‌ ای  standardkurd در مصاحبه‌ با کردپرس در خصوص دیدارهای انجام شده‌ با برهم صالح رهبر ائتلاف برای دموکراسی و عدالت از سوی اتحادیه‌ میهنی کردستان، گفت: بحرانی در میان هر دو حزب حاکم اقلیم کردستان بر سر تصدی منصب ریاست جمهوری عراق ایجاد شده‌ است. در چارچوب استحقاق انتخاباتی در عراق، منصب ریاست جمهوری به‌ صورت سنتی به‌ کردها تعلق می گیرد و در دوره‌ های پیشین این منصب به‌ اتحادیه‌ میهنی رسیده‌ است. بر اساس اطلاعاتی که ‌به‌ دست ما رسیده‌، کشورهای غربی و در این میان آمریکا و حتی خود عراقی ها، ریاست جمهوری برخی از رهبران حزب دمکرات کردستان را نمی پذیرند و با آن مخالفند. در داخل اتحادیه‌ میهنی نیز بر سر این مسئله‌ اتفاق نظری وجود ندارد و این نیز موجب بروز بحران شده‌ است. از سوی دیگر اتفاق نظری در میان کردها و در عراق و کشورهای منطقه‌ و غرب بر سر ریاست جمهوری برهم صالح وجود دارد، اما این اتفاق نظر آن چنان که‌ باید و شاید قاطع نیست و در نهایت، (قطعی) نهایی شدن این مسئله‌ به‌ تصمیمات و مواضع شخص برهم صالح بستگی دارد

مسعود عبدالخالق در خصوص تحرکات رهبر ائتلاف برای دموکراسی و عدالت در راستای تصدی ریاست جمهوری عراق، گفت: برهم صالح هم اکنون در حال رایزنی با حزب دمکرات و اتحادیه‌ میهنی و احزاب اپوزیسیون اقلیم کردستان است تا بتواند بدون انحلال  ائتلاف برای دموکراسی و عدالت، نامزد تصدی منصب ریاست جمهوری عراق شود. عدم مشارکت در انتخابات پارلمانی کردستان و تلاش برای حصول توافق با اتحادیه‌ میهنی و پس از آن اپوزیسیون اقلیم کردستان در راستای تشکیل یک همپیمانی، اولین اقدام برهم صالح برای معرفی شدن به‌ عنوان نامزد ریاست جمهوری عراق است.

این شخصیت رسانه‌ ای منتقد در اقلیم کردستان عراق، درباره‌ موضع اتحادیه‌ میهنی در ارتباط با موضوع ریاست جمهوری احتمالی برهم صالح، گفت: اتحادیه‌ میهنی به‌ دنبال تثبیت جایگاه‌ خود در انتخابات پارلمانی پیش رو در اقلیم کردستان است و این مهم را با بازگشت برهم صالح و ائتلاف تحت رهبری وی به‌ اتحادیه‌ و کسب نتایج عالی از این طریق پیگیری می کند. هم اکنون گفتگوها و رایزنی ها در این چارچوب در جریان است.

مسعود عبدالخالق در خصوص تمایل برهم صالح برای بازگشت به‌ اتحادیه‌ میهنی، گفت: به‌ عقیده‌ من برهم صالح تا جایی که‌ بتواند و مقدور باشد نمی خواهد به‌ صفوف اتحادیه‌ میهنی بازگردد. وی از تشکیل همپیمانی و حفظ ائتلاف تحت رهبری خود سخن می گوید، به‌ نحوی که‌ آرا این ائتلاف به‌ سبد انتخاباتی اتحادیه‌ میهنی ریخته‌ شود، بدون این که‌ نامی از وی و بازگشت وی به‌ اتحادیه‌ میهنی برده‌ شود و در مقابل نیز منصب ریاست جمهوری را کسب کند.

سال 2014 نیز برهم احمد صالح که‌ آن زمان معاون دوم دبیر کل اتحادیه‌ میهنی بود از گزینه‌ های مطرح تصدی منصب ریاست جمهوری عراق به‌ شمار می رفت، اما با مخالفت جدی هیرو ابراهیم احمد از رهبران پرنفوذ این حزب وی از تکیه‌ زدن بر این کرسی بازماند و فواد معصوم از موسسان و رهبران اتحادیه‌ به‌ کاخ ریاست جمهوری رسید، رئیس موسسه‌ مطالعاتی - رسانه‌ ای standardkurd در پاسخ به‌ این سوال که‌ آیا ممکن است این دوره‌ نیز همان مخالفت، برهم صالح را ناکام بگذارد، گفت: به‌ صورت کلی پیشنهاد ریاست جمهوری برهم صالح و تلاش ها در این راستا از سوی خانواده‌ طالبانی و در این میان، شخص بافل طالبانی بوده‌ است. همان گونه‌ که‌ استحضار دارید در هیچ یک از تصمیمات نمی توان در اتحادیه ‌میهنی به‌ اجماع رسید. برخی از اعضای دفتر سیاسی با این نامزدی مخالفند ، اما خانواده‌ مام جلال به‌ این اقدام و ریاست جمهوری برهم صالح راضی هستند. اما چگونگی ارتباط برهم صالح با اتحادیه‌ میهنی هنوز نهایی و مشخص نشده‌ است.

طی هفته‌ های اخیرو با نهایی شدن نتایج انتخابات پارلمانی عراق و آغاز گفتگوهای تشکیل دولت، ملا بختیار مسئول امور اجرایی دفتر سیاسی اتحادیه‌ میهنی به‌ عنوان یکی از نامزدهای تصدی ریاست جمهوری مطرح شد، مسعود عبدالخالق در این باره‌ گفت: گفته‌ می شود برخی از اعضای دفتر سیاسی اتحادیه‌ میهنی به‌ حزب دمکرات کردستان نزدیک هستند و به‌ همین دلیل طرفداران آن ها در حزب بسیار کاهش یافته‌ است. ملا بختیار یکی از این شخصیت ها است و شانس چندانی برای حصول توافق جمعی در اتحادیه‌ میهنی برای نامزدی ریاست جمهوری را ندارد.

وی با اشاره‌ به‌ اینکه‌ نام شخصیت های دیگری از جمله‌ دکتر محمد صابر عضو شورای مرکزی اتحادیه‌ میهنی و نجم الدین کریم عضو دفتر سیاسی این حزب برای تصدی ریاست جمهوری عراق مطرح شده‌ و هم اکنون با تعدد نامزد برای ریاست جمهوری عراق مواجه‌ هستیم، گفت: حزب دمکرات نیز نامزدی هوشیار زیباری عضو دفتر سیاسی و فاضل میرانی دبیر دفتر سیاسی این حزب را مطرح کرده‌ است. اما تصدی منصب ریاست جمهوری عراق برای حزب دمکرات و کسب رای برای کسب این منصب در مجلس نمایندگان بسیار دشوار است. بر این عقیده‌ ام که‌ در مجلس نمایندگان میزان آرا و شانس دکتر برهم صالح برای ریاست جمهوری بیش از دیگران باشد.

حزب دمکرات کردستان با 25 کرسی در میان احزاب کردستانی در مجلس عراق در صدر ایستاده‌ است و منصب ریاست جمهوری را استحقاق خود می داند. مطرح شدن نامزدهایی از سوی این حزب برای تصدی این منصب نیز به‌ عنوان کارت فشاری بر اتحادیه‌ میهنی با‌ هدف کسب استانداری کرکوک تحلیل شده‌ است، شخصیت رسانه‌ ای مطرح اقلیم کردستان و عراق در این باره‌ به‌ کردپرس، گفت: طرح چنین مسائلی میان دو حزب زیاد است، به‌ ویژه‌ پس از آن که‌ منصب ریاست اقلیم کردستان به‌ حالت تعلیق درآمد، اعتبار توافق استراتژیک میان اتحادیه‌ میهنی و حزب دمکرات که‌ بر اساس آن ریاست جمهوری عراق سهم اتحادیه‌ و ریاست اقلیم سهم حزب دمکرات است با اما و اگر و سوال های جدی روبرو شد. این توافق صرفا به‌ منظور تقسیم مناصب بین دو حزب حاکم اقلیم کردستان منعقد شده‌ بود و هم اکنون حزب دمکرات اعلام می کند بنا به‌ شرایط جدید توازن در تقسیم قدرت به‌ ضرر این حزب بر هم خورده‌ است و تلاش هایی برای به‌ دست آوردن ریاست جمهوری عراق صورت می دهد، اما در مجلس عراق تحقق چنین هدفی برای این حزب محتمل نیست و به‌ همین دلیل برای کسب امتیاز، رایزنی هایی با اتحادیه‌ میهنی داشته‌ است و تا حدودی هم موفق بوده‌ است و احتمالا دستاوردهای خوبی در تصدی استانداری کرکوک یا برخی مناصب دیگر در اقلیم کردستان خواهد داشت و اتحادیه‌ هم در مقابل این حزب کوتاه‌ خواهد آمد.

 

برچسب‌ها:
#برهم صالح
#ریاست جمهوری عراق
#نامزد
#کاخ السلام
#اتحادیه‌ میهنی
#اقلیم کردستان
#حسن صالحی