سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  سه‌شنبه 27 شهریور 1397  ::  08:48   

کُردپرس گزارش می دهد؛

نشست سوچی و کَلک مرغابی

سرویس سوریه -در اصطلاح کلک مرغابی، کنایه از نقشه و پشت هم اندازی به منظور خنثی کردن نقشه طرف مقابل است که برخی افراد جهت تامین منافع و مصالح شخصی به کار می برند و در واقع نوعی روش برای شکار مرغابی توسط تعدادی از مرغابی های اهلی است.

به گزارش کُردپرس، روز گذشته در غیاب ایران، روسای جمهور ترکیه و روسیه در سوچی توافق تازه ای را اتخاذ کردند که می تواند معادله ادلب را تحت تاثیر قرار می دهد.این نشست در حالی برگزار شد که دو هفته پیش در نشست سه جانبه آستانه میان(ایران،روسیه و ترکیه) ، تصمیم بر عملیات نظامی و پاکسازی ادلب گرفته شده بود.اما از همان ابتدای نشست و قهر اردوغان و دلخوری از بیانیه پایانی مشخص بود که" آستانه" قادر به حل قضیه ادلب نیست ،امری که پس از بازگشت اردوغان از تهران روشنتر شد و اردوغان‌ اعلام کرد، ترکیه کشوری نیست که اجازه دهد موضوع ادلب با خونریزی به اتمام‌ برسد.اما اردوغان فرد عملگرایی است و این را در ادوار گذشته به خوبی نشان داده است.
در نشست دیروز قرار بر ایجاد کریدوری ۱۵ کیلومتری برای اسکان غیرنظامیان در مرزهای ادلب داده شده که هم دولت سوریه بدان‌پایبند باشد و هم گروه های مسلح حاضر در ادلب آن‌را بپذیرند.گویا  قرار است جنگ به تاخیر بیافتد.در سوی دیگر ، روسیه قرار است مفاد این‌ نشست را به اطلاع ایران و دولت سوریه برساند تا نظر آن ها را هم‌ جویا شود.در اینکه چقدر ایران از این‌ امر ناراحت و یا بی تفاوت است، هنوز واکنشی از سوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی به این موضوع نشان داده نشده است و باید منتظر بمانیم که ماهیت نتایج این مذاکره و ابعاد اجرایی آن‌مشخص شود.
اما قضیه ادلب می تواند دو بعد اصلی داشته باشد.در بعد اول ، احتمالا نبرد نظامی در ادلب روی نخواهد داد. روسیه، ترکیه و ایران تا پیش از مذاکرات تهران، توافقاتی را با هم به امضا رساندند، که یکی از این توافقات گسیل تمامی نیروهای معارض و تروریست به استان ادلب بود تا در آینده برای آنان تصمیم گیری شود. یکی از این مسائل اساسی که ترکیه در مذاکرات آنان را عنوان کرده بود مدیریت انجام عملیات نظامی در این استان و عدم شروع نبرد نظامی در آن است. اگر این اتفاق رخ دهد ما شاهد نقض قرارداد این سه کشور خواهیم بود و این دریچه تازه ای بر بحران سوریه خواهد گشود. نه ترکیه و نه روسیه موافق این موضوع نیستند زیرا آنان برای ایجاد یک بستر سیاسی برای تدوین قانون اساسی سوریه و گذار بر مرحله پسابحران تلاش می کنند. شروع نبرد عملا این دستاوردها را از بین می برد. ترکیه نیز به هیچ عنوان حاضر نیست از حمایت از این نیروها دست بردارد. زیرا اهمیتی راهبردی برای ترکیه دارند. در صورت شروع عملیات در ادلب، ترکیه نیز می تواند از کارت های خود برای تقویت گروه های نظامی مخالف و ایجاد دور جدیدی از بحران استفاده کند و این نیز به نوعی بازگشت به نقطه اولیه و ابتدایی است و روسیه از این مساله استقبال نمی کند. شروع عملیات در ادلب بیشتر در قالب جنگ روانی و رسانه ای قابل تحلیل است و روسیه از این طریق درصدد تحت فشار قرار دادن گروه های نظامی و الحاق آنان به فرآیند سیاسی خواهد بود.
اما در بعد دوم ،ترکیه ۴ کانون بحران در سوریه تعریف نموده که در ۸ سال گذشته تلاش کرد با احاطه نظامی بر آن‌ها وسعت کنترل امنیتی-سیاسی خود را بر منازعه سوریه گسترش دهد.سه نقطه از این کانون ها(جرابلوس، باب، عفرین) امروز توسط ترکیه مهار شده و ارتش ترکیه و گروه های تندرو سوری در آن حضور دارند و نقطه چهارم ادلب بعنوان شاه کلید این کانون ها امروز برای ترکیه جنبه حیاتی پیدا نموده است.در واقع ترکیه اگر نتواند در قضیه ادلب اعمال نفوذ کند، موقعیت سه کانون دیگر هم به خطر می افتد چرا که ادلب بصورت کمربندی امنیتی چسبیده به استان《 هاتای》 ترکیه است که ترک ها در دهه ۵۰ میلادی آن را ضمیمه خاک خود کرده بودند و به دلیل نزدیکی به شهر بزرگ‌ حلب نقطه کاملا استراتژیکی محسوب می شود.ادلب دومینوی جنگ سوریه است و در صورت پاکسازی آن توسط ارتش ترکیه ، دولت سوریه عزم‌ خود را برای بیرون راندن معارضان تحت حمایت ترکیه از سه کانون دیگر ،جزم می کند.در طرف دیگر ترکیه امروز پذیرای نزدیک به ۳ میلیون آواره سوری است و شروع جنگ دیگر بر تعداد آوارگان می افزاید و این‌علاوه بر مباحث مالی ، مباحث امنیتی را هم در ترکیه رقم‌می زند.چون که مشخص نیست تکلیف آینده سوریه به کجا می رسد ، همین عامل منجر به دغدغه های امنیتی برای ترکیه شده و این کشور را در قبال ادلب حساس می کند.
در سوی دیگر طی چند مدت اخیر ،روسیه بازی چندگانه ای را با ایران آغاز کرده است.از جهتی در برابر حملات اسراییل به مناطق نظامی سوریه بی تفاوت است و از طرف دیگر همراه با عربستان و آمریکا در پی تامین‌ کسری نفت ایران در بازار جهانی است و از طرف دیگر بی توجه به توافقات سه جانبه تهران ،توافقات تازه ای را با ترکیه امضاء می کند.لذا مسئولان سیاسی و نظامی ایران باید مراقب باشند که در قضیه ادلب، ایران دور زده نشود.همواره جمهوری اسلامی اعلام نموده که با درخواست دولت مرکزی سوریه و با خدمات مستشاری در جنگ سوریه شرکت می کند اما این کافی نیست و برای تامین‌ منافع  ملی،مسئولان باید به دقت حرکت طرف های دیگر را رصد کنند که قدمی علیه ایران برداشته نشود.