سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  سه‌شنبه 27 شهریور 1397  ::  16:09   

وزیر برنامه‌ریزی عراق خبر داد:

هزینه 15 میلیارد دلاری بازسازی واحدهای مسکونی خسارت دیده از اشغالگری داعش در عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزیر برنامه ریزی عراق تاکید کرد که بخش مسکن بیشترین خسارت را از تسلط تروریست های داعش بر برخی مناطق این کشور متحمل شده و برای بازسازی آن نیز به بیش از 15 میلیارد دلار نیاز هست.

به گزارش کردپرس به نقل از بغداد الیوم، سلمان الجمیلی، وزیر برنامه ریزی عراق امروز (سه شنبه) طی سخنانی در جریان مشارکت در ششمین کنفرانس بین المللی همکاری در زمینه زیرساخت در شهر سئول، پایتخت کره جنوبی اظهار داشت: بخش مسکن، بیشترین بخش خسارت دیده از تسلط گروه داعش بر برخی مناطق به شمار می آید.

الجمیلی در این باره افزود: بیش از 150 هزار واحد مسکونی دچار خسارت کلی یا جزئی شده و هزینه بازسازی آنها بیش از 15 میلیارد دلار آمریکا برآورده می شود؛ برای بازسازی استان های آسیب دیده نیز عراق به بیش از 88 میلیارد دلار نیاز دارد.

بنا به گفته الجمیلی آن چنان که در بیانیه وزارت برنامه ریزی عراق آمده، آمار افراد زیر خط فقر در این کشور از 19.8 درصد در سال 2012 به نزدیک 22.5 درصد در سال 2014 افزایش یافته در حالی که این آمار در استان های شاهد بیشترین خسارت از اشغالگری داعش به صورت میانگین 21.6 درصد و در سایر استان ها نیز 11.2 درصد است.

وزیر برنامه ریزی عراق همچنین تاکید کرد که بر اساس طرح توسعه ملی 2018 تا 2022 میلادی، این کشور برای اجرای پروژه های دارای اولویت در زمینه زیرساخت با بودجه نزدیک به پنج میلیارد دلار به صورت فرصت های سرمایه گذاری مهم با مشارکت بخش خصوصی داخلی و خارجی و توسعه الگوی موفق شراکت میان بخش های دولتی و خصوصی در منطقه با سرمایه گذاری نزدیک به 10 میلیارد دلار طی پنج سال آینده برنامه ریزی می کند.

برچسب‌ها:
#عراق
#داعش
#بخش مسکن
#هزینه بازسازی