انتشار:  سه‌شنبه 27 شهریور 1397  ::  16:10   

هواپیمای نظامی روسیه توسط موشک سیستم S-200 سوریه هدف قرار گرفته است/ روسیه، اسرائیل را مسئول حادثه معرفی کرد

سرویس سوریه – وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است: هواپیمای نظامی روسیه توسط یک موشکی که از سوی سامانه دفاع موشکی S-200 سوریه شلیک شده بود مورد هدف قرار گرفته است. هواپیمای ما به دلیل بی مسئولیتی خلبان جنگنده اسرائیلی سقوط کرده است.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه در خبری با اشاره به سرنوشت هواپیمای نظامی İL-20 ناپدید شده روسیه که به همراه 14 نظامی ارتش روسیه هنگام بازگشت به پایگاه نظامی حمیمیم در سوریه بر فراز آسمان دریای مدیترانه از رادار خارج شده بود گفت: این هواپیمای نظامی توسط یک موشکی که از سوی سامانه دفاع موشکی S-200 سوریه شلیک شده بود مورد هدف قرار گرفته است. هواپیمای ما به دلیل بی مسئولیتی خلبان جنگنده اسرائیلی سقوط کرده است.

ایگور کوناشینکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در سخنان خود تصریح کرده است: این توطئه از سوی اسرائیل را یک اقدام دشمنانه ارزیابی می کنیم. به دلیل بی مسئولیتی نظامیان اسرائیلی 15 نظامی روس کشته شده است. این موضوع به طور قطع با روح روابط روسیه – اسرائیل در تضاد است.

همچنین سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه نیز در اظهاراتی با اشاره به این موضوع عنوان کرده است: علی رغم وجود توافقنامه جلوگیری از اتفاقات تهدید آمیز در سوریه توسط دو کشور؛ اسرائیل عملیات جنگنده های F-16 روسی در سوریه را تنها 1 دقیقه پیش از آغاز به روسیه اعلام کرده است. این اقدامات اسرائیل به روح روابط دو کشور توهینی آشکار است. ما حق پاسخ دادن به این اتفاق را در دست نگه خواهیم داشت.

علاوه بر این کاخ کرملین نیز به سقوط این هواپیمای نظامی روس پرداخته و دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در اظهاراتی با تاکید بر این که سقوط هواپیمای نظامی روسیه در سوریه تاثیری در توافق به دست آمده میان ترکیه – روسیه در سوچی ندارد، عنوان کرده است: این توافق برای آینده سوریه بسیار مهم و حیاتی است. مسکو و آنکارا برای حل و فصل بحران سوریه دست به فداکاری زده و با رسیدن به یک توافق در پی ایجاد یک راه حل اساسی برای بحران سوریه برآمده اند.

در پی این اخبار منتشر شده ارتش رژیم صهیونیستی اسرائیل نیز در پیامی با اشاره به سقوط هواپیمای نظامی روسیه با رد تمام اتهامات وارد شده به ارتش اسرائیل عنوان کرده است: تمامی مسئولیت این حادثه با دولت سوریه است. زمانی که موشکی که با آن هواپیمای نظامی روسیه هدف قرار گرفته است شلیک شد؛ جنگنده های ارتش اسرائیل در آسمان خود بودند. هدف جنگنده های اسرائیلی در محدوده لاذقیه محدوده ای را که هواپیمای نظامی روسیه در آن مورد هدف قرار گرفته است نبود.

 

کد خبرنگار: 30102