سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 27 شهریور  ::  17:07

مراد قاراییلان:

ترکیه به روسیه در خصوص رسیدن به توافق ادلب 4 پیشنهاد ارائه داده است

سرویس ترکیه - مراد قاراییلان عضو شورای رهبری PKK و فرمانده یگان های مدافع خلق HPG در اظهاراتی عنوان کرده است: ترکیه به روسیه در خصوص رسیدن به توافق ادلب 4 پیشنهاد ارائه داده است

به گزارش کردپرس، مراد قاراییلان عضو شورای رهبری PKK و فرمانده یگان های مدافع خلق HPG در گفتگو با تلویزیون Sterk TV در اظهاراتی با اشاره به توافق ترکیه – روسیه در خصوص ادلب عنوان کرده است: ترکیه به روسیه ای که از 16 آگوست در پی برنامه ریزی برای یک عملیات نظامی در ادلب بود 4 پیشنهاد ارائه داده و روسیه را از انجام عملیات نظامی منصرف کرده است. ترکیه قبل از هر چیزی روابط خود با آمریکا را پرتنش کرده و مسئله راهب برانسون را پیش کشید. ابتدا قول آزادی این کشیش آمریکایی را داده و سپس بر قولش عمل نکرد. ترکیه با این کار به روسیه و پوتین این پیام را داد که با آمریکا روابط خوبی ندارند. همزمان با این موضوع به مسکو هیئت هایی اعزام کرد. حلوصی آکار و هاکان فیدان در یک هفته دو بار به مسکو سفر کردند. اینان به روسیه پیشنهاداتی در قبال دستیابی به توافق در خصوص ادلب ارائه کرده بودند. 4 پیشنهادی که ترکیه برای روسیه مطرح کرده بود بدین ترتیب است:

  1. خواستار قطع روند مذاکراتی شدند که میان کردها و دولت مرکزی سوریه به وجود آمده است. زمانی که هیئت مجلس دموکراتیک سوریه برای مذاکرات به دمشق رفتند ترکیه تمام تلاش خود را برای جلوگیری از به وجود آمدن یک راه حل مصالمت آمیز برای حل بحران سوریه به کار بست.
  2. ترکیه از روسیه خواست تا برای انجام عملیات ها به مواضع نیروهای مدافع خلق YPG که در تل رفعت و اطراف تل رفعت حضور دارند شرایط را مهیا کند. کردهای عفرین بعد از خروج به تل رفعت رفته اند که ترکیه برای اشغال آنجا نیز از روسیه درخواست کرده است.
  3. ترکیه مطالبه کنترل منبج را دارد ولی در اینجا مانعی به نام آمریکا وجود دارد. ترکیه برای عبور از این موانع و کنترل منبج از روسیه درخواست کمک می کند.
  4. ترکیه عنوان کرده است که اگر در این 3 موارد روسیه از ترکیه حمایت کند، در آن صورت ترکیه نیز خواهد توانست النصره را از ادلب خارج کند. آنان را در جرابلس، الباب، عفرین و اعزاز مستقر کرده و بدین صورت مسئله ادلب صلح آمیز حل خواهد شد. یعنی ترکیه می گوید تو در ادلب درگیر نشو و به جای آن امکان مبارزه من با کردها و تل رفعت را مهیا کن.

 

کد خبرنگار: 30102