سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 27 شهریور 1397  ::  17:51   

روزنامه حریت:

آمریکا برای کردهای سوریه در شمال شرق این کشور «حکومت منطقه ای» در نظر گرفته است

سرویس ترکیه - صدات ارگین، روزنامه نگار روزنامه حریت در آخرین یادداشت خود در این روزنامه با اشاره به طرح دوباره موضوع شرق فرات توسط آمریکا عنوان کرده است: آمریکا برای کردهای سوریه در شمال شرق این کشور «حکومت منطقه ای» در نظر گرفته است

اشاره به طرح دوباره موضوع شرق فرات توسط آمریکا عنوان کرده است: با توجه به افکاری که در حال جوانه زدن است؛ چنین بر می آید که "حکومت منطقه ای" در شرق فرات به میز مذاکرات خواهد آمد. بعد از اظهاراتی که اردوغان و روحانی در نشست تهران داشتند؛ موضوع شرق فرات در جلسه سازمان ملل متحد که در ژنو برای حل و فصل بحران سوریه تشکیل شده بود مطرح شد. آمریکا در این جلسه با متنی تحت عنوان "استقلال سازمان های حکومت محلی" برای قانون اساسی جدید سوریه آمده بود. آمریکا با تکیه بر این اصل که برای قانون اساسی جدید سوریه در نظر گرفته است، حضور نمایندگانی از شمال شرق سوریه در جلسات روند حل و فصل بحران سوریه را تشویق می کند. ولی مهمتر از هر چیزی آمریکا در قانون اساسی جدید سوریه بر این اصل تاکید می کند که در قانون اساسی جدید سوریه رئیس جمهور اختیارات سازمان های مستقل منطقه ای و مرکزی را تحت تضمین قرار خواهد داد.

در این یادداشت آمده است: بر اساس متن پیش نویسی که جانسو چاملی بل، نماینده روزنامه حریت در واشنگتن از قانون اساسی پیشنهادی آمریکا برای سوریه به دست آورده است اختیارات مدیریتی در سور یه به شکل کاملا آشکار و ملموسی تغییر پیدا کرده و مسئولیت ها به مدیریت های محلی داده می شود. در واقع آمریکا با این طرح برای شمال شرق سوریه که به طور گسترده در اختیار کردهای سوریه است یک طرح حکومت منطقه ای در نظر گرفته است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#آمریکا