انتشار:  سه‌شنبه 27 شهریور 1397  ::  21:08   

مهمترین تحولات روز سه شنبه 27/6/1397 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز سه شنبه 27 شهریور 1397 در کشور ترکیه می اندازیم

  • اردوغان و پوتین در خصوص ادلب به توافق رسیدند

اردوغان بعد از دیدار با پوتین در سوچی در مصاحبه مطبوعاتی از توافق برای ایجاد منطقه عاری از سلاح و توقف عملیات های نظامی گسترده در ادلب خبر داد. بر اساس این توافق در میان مناطق تحت کنترل دولت مرکزی و مناطق تحت کنترل گروه های مسلح مخالف یک منطقه عاری از سلاح تشکیل خواهد شد. مخالفان در مناطقی که اکنون حضور دارند؛ حضور خواهند داشت و گروه های رادیکالی که به همراه روسیه تعیین خواهیم کرد برای جلوگیری از فعالیت آنان اقدام خواهیم کرد. روسیه برای جلوگیری از حمله نظامی به منطقه عاری از درگیری در ادلب تدابیر لازم را اتخاذ خواهد کرد. در این راستا نیروهای روسیه و ترکیه در مناطقی که تحت عنوان مناطق عاری از سلاح تعیین شده است گشت زنی های مشترک انجام خواهند داد. ترکیه همچنان به تحکیم مناطق عاری از درگیری در ادلب ادامه خواهد داد.

  • سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه: دیپلماسی ترکیه مانع فاجعه انسانی در ادلب شد

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست ‌جمهوری ترکیه طی پیامی در حساب شخصی خود از توئیتر درباره توافق آنکارا و مسکو برای ایجاد منطقه عاری از سلاح در ادلب گفت: دیپلماسی ترکیه مانع فاجعه انسانی در ادلب شد.

  • روزنامه حریت: آمریکا برای کردهای سوریه در شمال شرق این کشور «حکومت منطقه ای» در نظر گرفته است

صدات ارگین، روزنامه نگار روزنامه حریت در آخرین یادداشت خود در این روزنامه با اشاره به طرح دوباره موضوع شرق فرات توسط آمریکا عنوان کرده است: آمریکا برای کردهای سوریه در شمال شرق این کشور «حکومت منطقه ای» در نظر گرفته است.

  • مراد قاراییلان: ترکیه به روسیه در خصوص رسیدن به توافق ادلب 4 پیشنهاد ارائه داده است

مراد قاراییلان عضو شورای رهبری PKK و فرمانده یگان های مدافع خلق HPG در اظهاراتی عنوان کرده است: ترکیه به روسیه در خصوص رسیدن به توافق ادلب 4 پیشنهاد ارائه داده است که بر اساس آن ترکیه به روسیه می گوید تو در ادلب درگیر نشو و به جای آن امکان مبارزه من با کردها و تل رفعت را مهیا کن.

  • وزیر امور خارجه ترکیه: نیاز به اعزام تجهیزات و نیروهای بیشتری به ادلب است

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی با اشاره به توافقات به وجود آمده میان ترکیه و روسیه درخصوص ادلب عنوان کرده است: نیاز به اعزام تجهیزات و نیروهای بیشتری به ادلب است

  • گفتگوی تلفنی وزیر امور خارجه ترکیه با همتایان ایرانی و آمریکایی خود در خصوص جزئیات توافق ادلب

در تماس تلفنی مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص جزئیات توافق ادلب گفتگو و تبادل نظر کردند.‌

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه