سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  چهارشنبه 28 شهریور  ::  07:37

پروفسور چلیک پالا، مختصص سیاست های روسیه:

ترکیه وارد یک دوران بسیار سخت در ادلب شده است/ مسئولیت کنترل گروه های رادیکال در ادلب با ترکیه است

سرویس ترکیه - پروفسور میتات چلیک پالا، استاد دانشگاه قادر هاس ترکیه و متخصص سیاست های روسیه در اظهاراتی با تاکید بر این که ترکیه وارد یک دوران بسیار دشواری شده است گفت: مسئولیت کنترل گروه های رادیکال در ادلب با ترکیه است

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه جمهوریت، پروفسور میتات چلیک پالا، استاد دانشگاه قادر هاس ترکیه و متخصص سیاست های روسیه در اظهاراتی به ارزیابی توافق به دست آمده میان اردوغان – پوتین در خصوص ادلب پرداخته و عنوان کرده است: ترکیه با این توافق قبول مسئولیت کنترل تمام گروه های رادیکال و گروهای مخالف مسلح دولت مرکزی در ادلب را بر عهده گرفته است. با در نظر گرفتن این که گروه های رادیکال در ادلب به یک مرکز واحد وابستگی ندارند توطئه ها بسیار محتمل خواهد بود. اگر شما بر این باور هستید که خواهید توانست این گروه ها را کنترل کنید به این معنی است که با آنان دیدار و گفتگو خواهید کرد. خلع سلاح در ادلب را ترکیه بر عهده گرفته است. ایجاد منطقه حائل را نیز همینطور. چگونه این کار را انجام خواهید داد؟ گروه ها در داخل ادلب به خاطر منافع خود همدیگر را نابود می کنند. از این به بعد ترکیه مسئولیت کنترل تمام گروه های رادیکال و مخالف سوری در ادلب را بر عهده خواهد داشت و در صورت یک حمله از ادلب روسیه ترکیه را مسئول خواهد دانست زیرا ترکیه پای این توافق را امضا کرده است.

وی در ادامه اظهارات خود با تاکید بر این که ترکیه وارد یک روند بسیار سختی شده است تصریح کرد: پتانسیل های توطئه در ادلب بسیار بالا است. ترکیه درگیری یک چنین وضعیتی شده است که هزینه آن بسیار سنگین خواهد بود. با تمام این ها وضعیتی که به وجود آمده است دست ترکیه را در مذاکرات ژنو قوی تر کرده است. در اینجا باید هدف سیاسی نیز آشکارا تعیین شود. بدون وجود یک هدف سیاسی عملیات نظامی نمی تواند موفقیت آمیز باشد. وگرنه در باتلاق فرو خواهیم رفت. در صورت مجاب کردن دولت مرکزی سوریه توسط روس ها برای تایید و قبول این توافق، مشروعیت ترکیه در ادلب به رسمیت شناخته خواهد شد. ولی با تمام این ها هدف اصلی چیست؟ باید در این خصوص گفتگو کرد.

 

کد خبرنگار: 30102