سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 28 شهریور  ::  08:09

شکست تلاش‌های فرودگاه سلیمانیه برای ازسرگیری پرواز با ترکیه

سرویس عراق و اقلیم کردستان- رئیس فرودگاه سلیمانیه از شکست تلاش های این فرودگاه برای ازسرگیری پروازها با کشور ترکیه خبر داد.

به گزارش کردپرس به نقل از شبکه تلویزیونی ان. آر. تی، طاهر عبدالله رئیس فرودگاه سلیمانیه اعلام کرد که در یک سال گذشته مقامات اقلیم کردستان و مسئولان این فرودگاه تمام تلاش خود را برای از سرگیری پروازهای میان سلیمانیه و کشور ترکیه، به کار گرفته اند.

وی افزود که تمامی تلاش های دیپلماتیک و رسمی نهادهای دولتی و قانونی اقلیم برای از سرگیری این پروازها بی نتیجه بوده و هیچ پیشرفتی در این خصوص حاصل نشده و کشور ترکیه حاضر به از سرگیری پروازها به سلیمانیه نیست.

وی تأکید کرد که فرودگاه سلیمانیه از لحاظ فنی و امنیتی و حقوقی هیچ گونه مشکلی برای ازسرگیری پروازها با ترکیه ندارد، اما این کشور نه تنها مانع از پروازهای میان سلیمانیه و ترکیه است، بلکه از تمامی پروازهایی که از اروپا به مقصد سلیمانیه انجام شده و از ترکیه می گذرند، نیز جلوگیری می کند.

دولت عراق در سپتامبر سال گذشته میلادی در واکنش به برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان، اقدام به ممنوعیت پروازهای خارجی در فرودگاه های اقلیم کردستان کرده و پس از گذشت شش ماه این ممنوعیت را لغو کرد، اما دولت ترکیه با متهم ساختن مقامات سلیمانیه به همکاری با پ.ک.ک، فقط پروازها با فرودگاه اربیل را از سرگرفته و با تحریم سیاسی و اقتصادی سلیمانیه مانع از سرگیری پروازهای سلیمانیه و ترکیه شد.