سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 28 شهریور 1397  ::  18:54   

دیده بان حقوق بشر:

بمباران های ترکیه در اقلیم کردستان نقض قوانین جنگ است

سرویس جهان- دیده بان حقوق بشر می گوید برخی بمباران های ترکیه علیه پ.ک.ک در اقلیم کردستان موجب جان باختن غیرنظامیان شده و این مسئله نقض قوانین جنگی محسوب می شود.

 

به گزارش کردپرس، ترکیه از سال 2017 همزمان با اجرای عملیاتی علیه نیروهای کرد سوریه، عملیات هوایی و زمینی علیه نیروهای پ.ک.ک در کوهستان قندیل را شدت بخشیده و این عملیات همچنان ادامه دارد.

دیده بان حقوق بش امروز با صدر بیانیه ای ترکیه را متهم کرد در عملیات خود علیه پ.ک.ک در شمال اقلیم کردستان، افراد غیرنظامی را با وجود عدم وجود پایگاه های پ.ک.ک در برخی مناطق هدف حملات هوایی قرار داده و موجب مرگ غیرنظامیان شده است.

دیده بان حقوق بشر تاکید کرده است باید برخی موارد از بمباران ها را که موجب مرگ غیرنظامیان ساکن در اقلیم کردستان شده مورد بررسی قرار داد. این اقدامات ممکن است نقض قوانین جنگی تلقی شود.

شاهدان و بستگان 7 نفر از کسانی که در بمباران های هوایی ترکیه در اقلیم کردستان قربانی شده اند نسبت به جان باختن غیرنظامیان در جنگ ترکیه علیه پ.ک.ک در اقلیم کردستان گواهی داده اند.

شاهدان گفته اند در طی عملیات های هوایی و زمینی ارتش ترکیه در شمال اقلیم کردستان در فاصله ماه می 2017 و ژوئن 2018 حداقل 6 مرد و یک زن غیرنظامی که ارتباطی با پ.ک.ک نداشته اند، جان خود را از دست داده اند.

لامه فاکح، معاون مدیر خاورمیانه دیده بان حقوق بشر گفته است ترکیه باید اقدامات لازم را برای جلوگیری از قربانی شدن غیرنظامیان همزمان با تشدید عملیات علیه پ.ک.ک انجام دهد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#پ.ک.ک
#ترکیە
#دیده بان حقوق بشر