سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  چهارشنبه 28 شهریور  ::  19:20

صدور حکم اعدام برای معاون خلیفه خودخوانده داعش

سرویس عراق و اقلیم کردستان- سخنگوی شورای عالی قضایی عراق از صدور حکم اعدام با چوبه دار برای معاون خلیفه خودخوانده داعش و یکی از سرکرده های اصلی این گروهک تروریستی خبر داد.

به گزارش کردپرس به نقل از مواین نیوز، قاضی عبدالستار بیرقدار، سخنگوی شورای عالی قضایی عراق بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که دادگاه کیفری منطقه کرخ به عنوان بخش غربی شهر بغداد، پایتخت این کشور رسیدگی به پرونده اسماعیل العیثاوی، یکی از سرکرده های اصلی داعش و معاون ابوبکر البغدادی،‌ خلیفه خودخوانده این گروهک تروریستی را به پایان رسانده است.

بیرقدار ضمن اعلام این که العیثاوی متصدی مناصب زیادی در داعش از جمله ریاست کمیته فتوا و عضویت در کمیته مسئول تدوین برنامه های درسی این گروهک تروریستی بوده، تاکید کرد که دادگاه کیفری کرخ با استناد به ماده چهارم قانون مبارزه با تروریسم، وی را به اعدام با چوبه دار محکوم کرده است.

به گفته سخنگوی شورای عالی قضایی عراق، معاون البغدادی پیشتر به سوریه فرار کرده و در زمینه روابط عشایری فعالیت کرده سپس با آزادسازی بیشتر مناطق و آغاز شکست های داعش، به ترکیه گریخته با این حال با تلاش‌های اطلاعاتی و با هماهنگی با این کشور بازداشت شده است.

این در حالی است که العیثاوی علاوه بر معاونت البغدادی، ریاست کمیته فتوا و عضویت در کمیته مسئول تدوین برنامه های درسی داعش، مسئول کمیته تعیین والیان و اُمرای دیوان های‌ این گروهک تروریستی نیز بوده و هسته اطلاعاتی موسوم به الصقور عراق فوریه گذشته از بازداشت وی با همکاری سفارت این کشور در آنکارا و نیروهای امنیتی ترکیه خبر داده بود.