انتشار:  پنج‌شنبه 29 شهریور 1397  ::  13:04   

شرط حزب دموکرات برای انتخاب برهم صالح به عنوان رییس جمهور عراق

سرویس جهان- یکی از رهبران ارشد حزب دموکرات کردستان عراق گفته است حزبش به شرطی با نامزد شدن برهم صالح برای پست ریاست جمهوری عراق راضی خواهد شد که استانداری کرکوک را در اختیار بگیرد.

 

به گزارش کردپرس، اتحادیه میهنی پس از کش و قوس های بسیار در انتخاب نامزد ریاست جمهوری عراق به صورتی غیرمنتظره، برهم صالح معاون سابق جلال طالبانی رهبر فقید اتحادیه میهنی را که از حزب جدا شده بود، به عنوان نامزد خود انتخاب کرد. انتخابی که اگر بر اساس شرایط گذشته در نظر گرفته شود، به موافقت حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی نیز نیاز دارد.

روزنامه انگلیسی زبان عرب نیوز به نقل از یکی از مقامات ارشد حزب دموکرات گفته است حزبش به یک شرط با نامزد شدن برهم صالح از سوی اتحادیه میهنی رضایت خواهد داد و آن واگذاری استانداری کرکوک به حزب پارتی است.

این مقام ارشد گفته است حزب دموکرات با نامزد شدن برهم صالح مشکلی ندارد اما به شرطی که در مقابل امتیازی از سوی اتحادیه میهنی به حزب دموکرات داده شود چرا که به گفته وی، نمی شود همین طوری و بدون گرفتن امتیازی با نامزد شدن برهم صالح رضایت دهد. او معتقد است منطقی نیست که اتحادیه میهنی هم استانداری کرکوک را در اختیار داشته باشد و هم پست ریاست جمهوری عراق را.

برخی مقامات احزاب شیعی عراق نیز به این روزنامه گفته اند برهم صالح در میان احزاب شیعی مقبولیت دارد اما آنها منتظر توافق دو حزب اتحادیه میهنی و حزب دموکرات بر سر این موضوع هستند.

این روزنامه به نقل از منابع خود مدعی شده است که برت مک گورک، نماینده ویژه رییس جمهور آمریکا در ائتلاف ضدداعش که این روزها سرگرم دیدارهای فشرده با احزاب و شخصیت های سیاسی در بغداد، اربیل و سلیمانیه است، نقش زیادی در بازگردان برهم صالح به اتحادیه میهنی داشته است. برهم صالح در سال 2017 از اتحادیه میهنی جدا شد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#حزب دمکرات
#برهم صالح
#اتحادیه میهنی