انتشار:  پنج‌شنبه 29 شهریور 1397  ::  17:45   

اندیشکده چتم هاوس مدعی شد؛

شکست کُردها در پروژه تشکیل دولت محلی در دیرالزور سوریه

سرویس جهان- اندیشکده چتم هاوس در انگلیس مدعی شده است کردهای سوریه در تشکیل دولت محلی در دیرالزور سوریه شکست خورده و نتوانسته اند وعده های اولیه و هدف از تشکیل دولت محلی را که عدم وابستگی به جریان کردی بوده محقق کنند.

 

به گزارش کردپرس، شورای دموکراتیک سوریه که شاخه سیاسی نیروهای دموکراتیک سوریه بوده و بیشتر رهبران آن را سیاستمداران کرد سوریه تشکیل می دهند، از حدود سه سال پیش اقدام به تشکیل دولت های محلی به نام شوراهای مدنی به منظور اداره مناطق مختلف تحت کنترل کردها توسط افراد محلی کرده است. برای نمونه می توان به شورای محلی، رقه، دیرالزور، منبج، طبقا و غیره اشاره کرد.

اما اندیشکده چتم هاوس انگلیس در گزارشی ادعا کرده است که کردهای سوریه در تشکیل دولت محلی شکست خورده اند. این اندیشکده برای نمونه ذکر کرده که با بررسی هایی که انجام شده، شورای مدنی دیرالزور سوریه نتوانسته به اهداف این شورا که مشارکت دادن افراد محلی در اداره این منطقه است تحقق بخشد.

این اندیشکده در گزارش خود اشاره کرده است که بر اساس نشست 24 سپتامبر 2014 شورای مدنی دیرالزور که نمایندگان شورای دموکراتیک سوریه و رهبران قبایل مختلف این منطقه در آن شرکت کردند، قرار شد در هیئت رییسه این شورا که مرکب از دو رهبر مشترک به همراه دو معاون بوده، بعد از تصرف دیگر مناطق توسط نیروهای دموکراتیک سوریه تغییراتی داده شود اما بعد از این که تصرف مناطق مختلف دیرالزور از داعش ممکن شد، تغییرات بسیار کمی آن هم در سطح کمیته های اجرایی و دفاتر آن داده شده است در حالی که با توجه به اضافه شدن مناطق مختلف در دیرالزور به مناطق تحت کنترل شورای دموکراتیک سوریه، اکنون بیشتر جمعیت این مناطق عرب بوده و طبعا می بایست رهبران قبایل عرب در شورای مدنی دیرالزور حضور می یافتند.

بر اساس گزارش چتم هاوس، رهبران عرب دیرالزور اکنون با توجه به این که تغییراتی در سطح رهبری شورای مدنی این منطقه داده نشده اعتراضاتی به پا کرده و نسبت به عدم تحقق وعده ها انتقاد کرده اند.

بر همین اساس، رهبران این منطقه به عین عیسی، محل استقرار دفتر ائتلاف ضدداعش رفته و از ائتلاف خواسته اند شورای دموکراتیک سوریه را تحت فشار قرار دهند تا نسبت به ایجاد تغییرات در شورای مدنی دیرالزور اقدام کند اما ظاهرا درخواست های آنها گوش شنوایی پیدا نکرده است.

بر اساس گزارش چتم هاوس، علاوه بر نادیده گرفته شدن درخواست برای ایجاد تغییر در هیئت رییسه شورای مدنی دیرالزور، این نهاد نتوانسته استقلال نسبی خود را حفط کند و همچنان به شدت وابسته به نیروهای کرد سوریه است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#شورای دموکراتیک سوریه
#شورای مدنی دیرالزور
#دیرالزور
#داعش