انتشار:  پنج‌شنبه 29 شهریور 1397  ::  23:55   

گزارش کردپرس؛

موج شورانگیز عاشورا استان ایلام را حسینی کرد

سرویس ایلام  - استان ایلام اگر چه از نظر جغرافیایی کوچک است اما در روز عاشورا 10 دریای شورانگیز در 10 شهرستانش در سوگ سالار شهیدان مواج بود.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، در روستای حاضرمیل و تم تم آب شهرستان دهلران مردم در عزای حسین با حضور در دسته‌جات عزاداری به خیابان آمدند و در شهر دهلران با وجود گرمی هوا تعزیه‌ای بزرگ با حضور خیل عظیم عزاداران اباعبدالله الحسین(ع) برپا شد؛ تعزیه‌ای که در سال 89 در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شده است و هر سال به عمق و عظمت و اثرگذاری‌اش افزوده می‌شود.

دهلران در شام غریبان نیز جلوه‌ای خاص پیدا کرده بود و مردم ولایتمدار این شهر در میدان نینوای دهلران با روشن کردن شمع و سوگواری، در غم زینب کبری(س) و امام سجاد(ع) شریک شدند.

امسال در دره‌شهر طبق سنوات گذشته آیین گل‌مالی برگزار شد و جوانان و پیر به نشانه‌ی سوگواری برای شهدای کربلا، سر و شانه‌ی خود را به گل آغشته کردند.

امسال از هر سال باشکوه‌تر اجتماعات بزرگی در جای جای استان و خصوصاً در امامزادگان و بقاع متبرکه برگزار شد که مرکزیت آن‌ها در شهر صالح‌آباد و در جوار بارگاه ملکوتی علی صالح(ع) بود. امسال ظهر عاشورای صالح‌آباد رونق خاصی داشت و شیقتگان مکتب حسینی خود را از اقصی نقاط استان به این بارگاه ملکوتی رسانده بودند.

سینه‌زنی خوب و بزرگ مردم شهر چوار، امسال نیز همچون سال‌های اخیر رفته رفته به یکی از بزرگ‌ترین سینه‌زنی‌های استان تبدیل می‌شود. اجتماع عظیم مردمان این شهر کم کم دارد به هویت خاصی می‌رسد و در آینده نزدیک می‌تواند به نماد سینه‌زنی مردم ایلام در ایام محرم با تکیه بر اشعار خوب کردی و فارسی تبدیل شود.

مردم شهرستان ایوان، سیروان، چرداول و آبدانان نیز با شرکت در قالب دسته‌های عزاداری به خیابان آمدند و با سر دادن نوای یا حسین(ع) به سرور آزادگان جهان اظهار ارادت کردند. در ایوان و آبدانان اجتماعات خوبی در بقاع متبرکه در روز عاشورای حسینی برقرار بود.

شهر مرزدار مهران نیز مانند تمام سال‌های طولانی قدمت عزاداری در این شهر، شاهد حضور و حرکت هیئات مذهبی به سمت امامزاده سیدحسن(ع) بود. در شب شام غریبان نیز به همت اصناف و بازاریان و همکاری شهرداری مهران، مراسم باشکوه شام غریبان برگزار شد.

طبق سنوات گذشته مراسم سنتی چه‌مه‌ر با شکوه هر چه تمام‌تر در شهر ملکشاهی برگزار شد تا پیوندی عمیق بین فرهنگ و سنت مردمان دیار ایلامیان و باورهای عمیق و ریشه‌دار مردمانش بزند.

اجتماع بزرگ مردم شهر ایلام نیز در میدان 22 بهمن این شهر بود. آب‌های میدان در روز عاشورا به رنگ خون درآمدند و خیابان‌های اطراف مملو از جمعیت شد. پیرغلامان و مداحان جوان با اشعار کردی خود شور و حالی وصف ناشدنی به عاشورای 97 بخشیده بودند. عزاداران به امامت نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام نماز ظهر عاشورا را نیز به جا آوردند.