سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  جمعه 30 شهریور  ::  22:08

درخشش مستند «محیط بان و پلنگ» ادامه دارد؛

جایزه‌ی جهانی گرین‌اسکرین آلمان برای مستندساز ایلامی

سرویس ایلام - فیلم محیط ‌بان و پلنگ اثر کارگردان مستندساز ایلامی، فتح الله امیری در جشنواره جهانی گرین اسکرین آلمان حائز رتبه‌ی برتر شد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، پس از موفقیت اخیر این فیلم و کارگردان در جشنواره جهانی گرند پارادیزو ایتالیا، فتح الله امیری توانست بار دیگر با فیلم مستند محیط بان و پلنگ در شهریور 97 بدرخشد.

این فیلم در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۸ در شهر Eckernforde  آلمان برای علاقمندان به حیات وحش و فیلم های مستند به نمایش درآمد و سپس نشست پرسش و پاسخ نیز با حضور فتح اله امیری (یکی از دو کارگردان این فیلم) برگزار شد.

دوازدهمین دوره جشنواره Green Screen به عنوان بزرگترین جشنواره سالیانه حیات وحش اروپا در شمال آلمان و در سواحل دریای بالتیک، در تاریخ ۱۲ تا ۱۶ سپتامبر میزبان بیش از ۲۰ هزار مخاطب علاقمند به حیات وحش و همچنین فیلمسازان و تولیدکنندگان خصوصی و نمایندگان شبکه های تلویزیونی بود.

فیلم مستند محیط بان و پلنگ به عنوان تنها نماینده ایران در کنار فیلم های مطرحی از کشورهای آلمان، اتریش، فرانسه، کانادا، آمریکا، ترکیه، ژاپن، روسیه، اکوادور، برزیل، فنلاند، هند، کنیا، استرالیا، صربستان، تایوان، اندونزی، دانمارک، ایرلند برای کسب جایزه به رقابت پرداخت و موفق به کسب عنوان بهترین فیلم جشنواره شد.

در حاشیه این جشنواره کارگاه های آموزشی برای مدعوین و سازندگان فیلم های مستند در خصوص تدوین و مراحل پس از تولید و فیلمبرداری فیلم های مستند با موضوع حیات وحش برگزار شد.

نکته قابل ذکر بازخورد پخش فیلم مستند محیط بان و پلنگ در رسانه های جمعی آلمان به ویژه روزنامه های این کشور بود که در چندین نشریه این کشور عکس های فتح الله امیری کارگردان شایسته ایلامی منتشر شد و مطالبی در خصوص محتوا و پیام این فیلم نگاشتند.

علاوه بر بازخورد فیلم محیط بان و پلنگ در رسانه های جمعی آلمان، این مستند نظر مساعد هیات داوران را نیز به خود جلب کرد و مورد استقبال شدید مخاطبان حاضر در جشنواره نیز قرار گرفت.
چندی پیش نیز این فیلم مستند در جشنواره گرندپارادیزو کشور ایتالیا نیز به عنوان جایزه برتر جشنواره دست یافت.

فتح الله امیری در مورد مضمون و محتوای این فیلم یادآور شد: این مستند زیست محیطی پیرامون محیط بانی علاقه مند و متعهد به طبیعت و حیات وحش به نام‌ محمدرضا حلوانی است که با وجود آنکه هیچگاه تصویر و یا سندی از پلنگ در منطقه تحت حفاظتش واقع در پناهگاه حیات وحش اصفهان ثبت نشده است، گزارشاتی مشکوک از حضور پلنگ دریافت می کند.

وی که در کارنامه خود ساخت مستندهای شاخصی چون خزندگان ایلام و ایران را دارد، افزود: این گزارشات باعث کنجکاوی، ترغیب و تلاش این محیط بان برای ثبت مستند حضور پلنگ در منطقه مورد حفاظت خود برآید.

این فیلم که برای شبکه جهانی جام جم تهیه شده است، پیش از این نیز موفق به کسب افتخارات متعدد از جمله جایزه بهترین فیلم بخش انسان و طبیعت جشنواره معتبر Jackson Hole آمریکا، تندیس بهترین کارگردانی یازدهمین جشنواره سینما حقیقت، جایزه ویژه هیات داوران جشنواره Green Image ژاپن و حضور در بیست و ششمین دوره جشنواره حیات وحش واشنگتن دی سی (DCEFF)، بیست و یکمین دوره جشنواره CinemAmbiente ایتالیا،Big Cats  نیویورک، هفتمین دوره جشنواره جاده ابریشم ایرلند و حضور در بخش نیمه نهایی چهل و یکمین دوره جشنواره معتبر و قدیمی International Wildlife Film Festival  و جشنواره حیات وحش VASSA فنلاند شده است.

در ساخت این مستند علاوه بر فتح اله امیری و نیما عسگری به عنوان کارگردان، تدوین: مصطفی گندمکار، فیلمبردار: نیما عسگری، پژوهشگران: دکتر حسین اکبری فیض آبادی – محمدرضا حلوانی، صدابردار: امیرعباسی – علیرضا طالبی، صداگذار: احسان افشاریان، آهنگساز: بابک میرزاخانی، مدیرتولید: مرتضی هاشمی، اصلاح رنگ و نور: یحیی رضایی، عکاس: علیرضا طالبی، طراح پوستر: مسعود قدسیه، پخش بین المللی جشنواره ای: مجید محمددوست، مجری طرح: موسسه تصویر حیات وحش با تهیه کنندگی فتح الله امیری حضور و مشارکت داشتند.

عروس بوکان، در جستجوی پلنگ ایرانی، تنها وش، زندگی در کسوف، در قلمرو دم عنکبوتی و ... از جمله دیگر آثار این مستندساز ایلامی است.

فیلم محیط بان و پلنگ به سفارش شبکه جهانی جام جم و در سال گذشته ساخته شد.