انتشار:  شنبه 31 شهریور 1397  ::  07:42   

بازگشت 80 درصد از ساکنین کُرد خورماتو به محل سکونت خود

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مسئول شاخه اتحادیه میهنی کردستان در حمرین، ضمن اشاره به آغاز آموزش نظامی نیروی مشترک طیف های مختلف خورماتو، اعلام کرد که 80 درصد از ساکنین کُرد خورماتو، به این منطقه بازگشته اند.

به گزارش کردپرس، ملا کریم شکر، در گفتگو با اس. ان. ان، اعلام کرد که مراحل تشکیل نیروی واکنش سریع در خورماتو که از سه طیف کُردها و اعراب و ترکمان های ساکن خورماتو تشکیل شده، پایان یافته و آموزش نظامی این نیرو و فعالیت آن، به زودی آغاز می شود و آغاز این فعالیت نیز مستلزم صدور فرمان از سوی وزارت کشور عراق است.

مسئول شاخه اتحادیه میهنی کردستان در حمرین، افزود که کُردها 150 نیرو را در این نیروی مشترک وارد کرده اند و به زودی با صدور فرمان از سوی وزارت کشور عراق این نیرو فعالیت خود را آغاز کرده و تأمین امنیت و کنترل خورماتو را بر عهده می گیرد و از این طریق اقدامات لازم برای عادی سازی وضعیت خورماتو نیز انجام می شود.

همچنین تأکید کرد که  در حال حاضر هیچ گونه تهدیدی علیه ساکنین کُرد در خورماتو وجود ندارد و تاکنون نیز 80 درصد آنان به محل سکونت خود در خورماتو، بازگشته اند.

ملا کریم شکر پیش بینی کرد که با آغاز سال تحصیلی جدید نیز 10 درصد دیگر از ساکنین کُرد خورماتو به این  منطقه بازمی گردند و این احتمال وجود دارد که 10 درصد باقی مانده حاضر به بازگشت به خورماتو نشوند.

کُردهای ساکن خورماتو سال گذشته و در پی ورود نیروهای عراقی به این منطقه و خروج نیروهای پیشمرگ، محل سکونت خود را ترک و به عنوان آواره وارد شهرهای اقلیم کردستان شدند.

ملا کریم پیش‌تر اعلام کرده بود که به منظور تأمین امنیت منطقه خورماتو، نیرویی نظامی مشترکی، متشکل از تمام طیف های ساکن خورماتو از جمله، کُردها، اعراب و ترکمان ها، ایجاد می شود که شامل 450 نظامی خواهد بود و سهم هریک از طیف های کُردها، اعراب و ترکمان ها در خورماتو در آن 150 نیروی نظامی است.

به گفته وی اتحادیه میهنی مسئول تعیین و مشخص کردن نیروهای کُرد حاضر در این نیروی مشترک بوده و با کمک دیگر احزاب و جریان های کُردی در خورماتو، نیروهای کُرد شرکت کننده در نیروی مشترک خورماتو، را انتخاب کرده است.

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#اتحادیه میهنی
#خورماتو