انتشار:  یک‌شنبه 1 مهر 1397  ::  09:01   

گزارش اختصاصی ترکیه:

ورشکستگی صاحبان کار و صنایع کوچک در ترکیه افزایش پیدا کرده است

سرویس ترکیه - از آغاز سال میلادی تا کنون یعنی در عرض 8 ماه لیر ترک در برابر دلار آمریکا 40 درصد ارزش خود را از دست داده است. این وضعیت زمانی که با افزایش 30 درصدی نرخ بهره وام ها روبه رو می شود صدها شرکت و صنایعی را که وارد یک شوک اقتصادی شدیدی کرده است مجبور به اعلام ورشگستکی می کند.

به گزارش کردپرس، چند روز پیش مطلبی را در شبکه های مجازی در خصوص وضعیت اقتصادی ترکیه خواندم که از فروش خانه های در شهرهای مختلف ترکیه به خصوص متروپل هایی مانند استانبول و آنکارا خبر می داد که صاحبان خانه برای مهاجرت از ترکیه خانه های خود را به قیمت های پایینی به فروش می رسانند، در همین راستا در این گزارش برآن شدم تا نگاهی به وضعیت اقتصادی ترکیه بعد از تنش های عمیق این کشور با آمریکا بر سر مسئله کشیش برانسون بیندازیم. اگر چه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی قاطعانه عنوان می کند: «در ترکیه هیچ بحران اقتصادی وجود دارد و تمامی گفته های یک توطئه است، فریب آن را نخورید» ولی زمانی که از توهمات توطئه مقامات دولتی عبور کرده و از کنار تجمل گرایی های سران دولت و هدیه های نیم میلیارد دلاری عبور کنیم به کف جامعه ای می رسیم که در آن پول ملی ترکیه در حال ذوب شدن است.

در این میان وضعیت صاحبان کار، شرکت ها و صنایع کوچک در ترکیه بیشتر از هر کس دیگری بحرانی است. شرکت هایی که ابتدا شوک ارزی و سپس نرخ بهره را تجربه کردند وارد یک وضعیت تنگ مالی شده اند. از آغاز سال میلادی تا کنون یعنی در عرض 8 ماه لیر ترک در برابر دلار آمریکا 40 درصد ارزش خود را از دست داده است. این وضعیت زمانی که با افزایش 30 درصدی نرخ بهره وام ها روبه رو می شود صدها شرکت و صنایعی که شوک اقتصادی شدیدی به آنان وارد شده است مجبور به اعلام ورشگستکی شده اند.

از شرکت های ساختمانی تا شرکت هایی که در زمینه های انرژی و پوشاک و بافندگی فعالیت می کنند اعلام ورشکستگی کرده اند که بر اساس گزارش های منتشر شده تعداد این شرکت ها در زمینه های مختلف به 200 شرکت هم رسیده است. به خصوص شرکت ها و صنایعی که به محصولات وارداتی وابسته هستند که در میان آنان شرکت های بزرگ و هولدینگ های معروف نیز به چشم می خورند به صورت رسمی اعلام کرده اند که توانایی پرداخت بدهی های خود را ندارند. کارخانه معروف و بزرگ کفش هوتیچ (Hotiç) که از 1938 در ترکیه فعالیت می کند و جز یکی از بزرگترین تولید کنندگان کفش در ترکیه به حساب می آید همانند شرکت بزرگ "یشیل کوندرا" که از 1948 در عرصه اقتصادی ترکیه نامی مطرح برای خود دست و پا کرده است اعلام ورشکستگی کرده اند.

اکنون نگرانی بسیاری از کارشناسان اقتصادی ترکیه از تاثیر "دومینو"وار ورشکستگی ها در ترکیه است. کارشناسان معتقد هستند که اگر وضعیت به این صورت ادامه پیدا کند ورشکستگی ها به شکل سریعی به سایر شرکت ها و کارخانه ها نیز خواهد کشید.

یکی دیگر از شرکت هایی که در وضعیت بد اقتصادی ترکیه تحت تاثیر شدید قرار گرفته است فروشگاه های زنجیره ای Bilstore می باشد. فروشگاه های زنجیره ای Bilstore که از سال 1947 در بدنه هولدینگ Bilsar شروع به فعالیت کرده بود تمام مغازه های خود در ترکیه را تعطیل کرده است. این شرکت که از سال 2005 میلادی به بعد در ترکیه فعالیت های خود را صورت گسترده آغاز کرده بود در مناطق مختلفی همچون نیشان تاشی، کانیون، عرن کوی، آک مرکز و تونَل که از محله های مدرن و بالانشین استانبول می باشد شعبه های لوکسی افتتاح کرده بود

همچنین وضعیت در شرق و جنوب شرق ترکیه یعنی مناطق کردنشین این کشور نیز به مانند غرب این کشور است، بیش از 50 شرکت در دیاربکر ترکیه که قلب صنعتی منطقه کردنشین این کشور به حساب می آید به دلیل عدم پرداخت بدهی های خود اعلام ورشکستگی کرده اند. در کنار این شرکت ها شرکت های دیگری هم هستند که اگرچه به صورت رسمی اعلام ورشکستگی نکرده اند ولی در وضعیت بسیار بحرانی به سر می برند.

خبرگزاری کردپرس/ سرویس ترکیه/محمد شریفی کرجان

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#ارزش پول ترکیه
#لیر