انتشار:  یک‌شنبه 1 مهر 1397  ::  11:09   

انشقاق در صفوف احزاب حاکم اقلیم کردستان؛

واکنش تند اتحادیه‌ میهنی به‌ سفر نیچروان بارزانی به‌ بغداد

سرویس عراق و اقلیم کردستان – اتحادیه‌ میهنی کردستان، نسبت به‌ سفر نیچروان بارزانی معاون رهبر حزب دمکرات کردستان به‌ بغداد بدون هماهنگی با این حزب ابراز نگرانی کرد.
 

به‌ گزارش کردپرس، نیچروان بارزانی معاون رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) و نخست وزیر اقلیم کردستان در سفری حزبی به‌ بغداد که‌ روز شنبه‌ 31 شهریور ماه‌ انجام شد، با رهبران احزاب سیاسی عراقی در خصوص تشکیل دولت جدید به‌ ویژه‌ منصب ریاست جمهوری گفتگو کرد.

سفر این بار نیچروان بارزانی به‌ بغداد در حالی انجام می شود که‌ پس از اعلام نتایج انتخابات مجلس نمایندگان عراق، حزب دمکرات و اتحادیه‌ میهنی (یکیتی) با هیئت های مشترک به‌ بغداد سفر می کردند و بر موضع مشترک تاکید داشتند.

سفر معاون رهبر پارتی پس از نامزد کردن برهم صالح از سوی شورای رهبری اتحادیه‌ میهنی برای تصدی منصب ریاست جمهوری عراق انجام شد.

رهبران حزب دمکرات کردستان تصریح کرده‌ اند که‌ با انتخاب برهم صالح به‌ عنوان نامزد مشترک برای تصدی رایست جمهوری عراق مخالفند و ضمن انتقاد از این مسئله‌ که‌ در تعیین نامزد ریاست جمهوری، حزب اتحادیه‌ میهنی با آن ها هیچ مشورتی نداشته‌ است، بر تعیین نامزد خود برای ریاست جمهوری تاکید دارند.

حزب دمکرات کردستان با 25 کرسی در مجلس نمایندگان عراق، منصب ریاست جمهوری را استحقاق خود می داند.

پس از سفر روز شنبه‌ نیچروان بارزانی به‌ بغداد، دفتر سیاسی اتحادیه‌ میهنی با صدور بیانیه ای، از انجام این سفر انتقاد کرد.

در این بیانیه‌ ضمن اشاره‌ به‌ این که‌ اتحادیه‌ میهنی پس از انتخابات مجلس نمایندگان عراق خواستار موضع مشترک و سفر احزاب کردستانی به‌ بغداد در یک هیئت مشترک و دفاع از استحقاق کردها در چارچوب قانون اساسی بوده‌ است، از سفر یکجانبه‌ نیچروان بارزانی  به‌ بغداد و گفتگوهای وی با احزاب سیاسی عراقی بر سر تشکیل دولت و به‌ ویژه‌ منصب ریاست جمهوری انتقاد کرده‌ است.

اتحادیه‌ میهنی در این بیانیه‌ خاطرنشان ساخته‌ است که‌ سفر نیچروان بارزانی از سوی حزب دمکرات کردستان به‌ بغداد و گفتگوهای وی بر سر منصب ریاست جمهوری در حالی انجام می شود که‌ اتحادیه‌ میهنی برهم صالح را برای تصدی این منصب تعیین کرده‌ است.

اتحادیه‌ میهنی همچنین از پارتی انتقاد کرده‌ است که‌ در روند انتخاب هیئت رئیسه‌ مجلس نمایندگان عراق هیچ مشورتی با اتحادیه‌ میهنی نداشته‌ و در این موضوع نیز یکجانبه‌ با طرف های عراقی گفتگو کرده‌ است.

شایان ذکر است که‌ بشیر حداد از نمایندگان فراکسیون حزب دمکرات کردستان به‌ عنوان نایب دوم ریاست مجلس نمایندگان عراق انتخاب شد.

اتحادیه‌ میهنی در ادامه‌ اشاره‌ می کند که‌ این حزب در راستای حصول موضع مشترک میان احزاب کردستانی، تاکنون اقدام به‌ در پیش گرفتن روند قانونی برای ثبت نام نامزد ریاست جمهوری نکرده‌ است؛ اقدامات مورد اشاره‌ حزب دمکرات را بر خلاف تلاش ها برای موضع مشترک و اتحاد توصیف کرده‌ است.

در ادامه‌ تصریح شده‌ است که‌ به‌ دلیل اقدامات حزب دمکرات کردستان، اتحادیه‌ میهنی، اقدامات لازم برای ثبت نام نامزد مد نظر خود برای ریاست جمهوری عراق را انجام خواهد داد و به‌ صورت یکجانبه‌ نیز گفتگوهای تشکیل دولت جدید عراق را انجام خواهد داد.

برچسب‌ها:
#پارتی
#کردپرس
#یکیتی
#نیچروان بارزانی
#اتحادیه میهنی