سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  یک‌شنبه 1 مهر 1397  ::  12:50   

نامزدی نخستین زن کُرد عراقی برای تصدی منصب ریاست جمهوری

سرویس عراق و اقلیم کردستان – سروه‌ عبدالواحد از نمایندگان زن سابق مجلس عراق و منتقد شدید حاکمیت کنونی اقلیم کردستان، نامزد تصدی منصب ریاست جمهوری عراق شد.
 

به‌ گزارش کردپرس، سروه‌ عبدالواحد از نمایندگان زن سابق مجلس نمایندگان عراق وابسته‌ به‌ فراکسیون جنبش تغییر (گوران) و منتقد شدید حاکمیت کنونی اقلیم کردستان نامزد تصدی منصب ریاست جمهوری عراق شد.

سروه‌ عبدالواحد در کنفرانسی خبری در بغداد اعلام کرد که‌ اعلام نامزدی وی برای تصدی منصب ریاست جمهوری عراق بر اساس تصمیم شخصی و مستقل بوده‌ و نامزد هیچ یک از احزاب نمی باشد.

این نماینده‌ سابق مجلس عراق و از منتقدان سرسخت دو حزب حاکم اقلیم کردستان ابراز امیدواری کرد که‌ به‌ عنوان اولین زن در تاریخ عراق بتواند بر کرسی ریاست جمهوری تکیه‌ بزند.

منصب ریاست جمهوری عراق در تقسیم بندی مناصب حاکمیتی به‌ کُردها تعلق دارد و در دوره‌های پیشین به‌ اتحادیه‌ میهنی رسیده‌ است، اما در دوره‌ کنونی، هیچ اتفاق نظری بر سر آن وجود ندارد و به‌ موضوع مورد مناقشه‌ میان کُردها تبدیل شده‌ است.

تاکنون به‌ جز برهم صالح از اتحادیه‌ میهنی، سلیم شوشکیی از جماعت اسلامی کردستان و سردار عبدالله، لطیف رشید و سروه‌ عبدالواحد نیز به عنوان نامزد مستقل خود را برای تصدی این منصب نامزد کرده‌ اند.

حزب دمکرات کردستان نیز که‌ در میان احزاب کردستانی با 25 کرسی پارلمانی عراق در صدر می باشد، تاکید کرده‌ است ریاست جمهوری استحقاق این حزب است و برای آن نامزد خواهد داشت.

بر اساس گزارش ها، فاضل میرانی دبیر دفتر سیاسی، هوشیار زیباری عضو دفتر سیاسی و فواد حسین از رهبران حزب دمکرات از نامزدهای احتمالی این حزب برای تصدی رایست جمهوری عراق خواهند بود.