انتشار:  چهارشنبه 4 مهر 1397  ::  08:58   

کُردپرس گزارش می دهد؛

ترامپ مغلوب شد!

سرویس ایران-در نشست دیروز سازمان ملل،برخلاف دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا که تلاش کرد ایران را درحاشیه قرار دهد، حسن روحانی ، ایران را یک عضو مسئول جامعه جهانی نشان داد.

دولت ترامپ در متحد کردن جهان حول سیاستش علیه ایران کامیاب نخواهد نبود. هر چند ترامپ این طور فکر نمی کند. در یکی از چند توئیتری که روز جمعه منتشر کرد او به نظر پیروز می آمد:"هفته آینده من ریاست نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع ایران را عهده دار خواهم بود."اما دیروز یاس از چشمان رییس جمهور آمریکا هویدا بود.
 
ترامپ می خواست از نشست سازمان ملل برای ایجاد اجماع به منظور قطع دسترسی ایران به اقتصاد جهانی استفاده کند، اما دیروز شاهد بودیم که روحانی بسیار دقیقتر و عاقلانه تر صحبت کرد و جواب تندرویی های ترامپ را با دیپلماسی چندجانبه گرایی داد. دیروز نزدیک ترین متحدان ایالات متحده که منافعی با ایران دارند (بریتانیا ، فرانسه و آلمان) طی نشست ۴+۱ اب پاکی را بر دست ترامپ ریختند و در بیانیه ای اعلام کردند که از  خروج ایران از توافق هسته ای 2015 جلوگیری می کنند.
در واقع اروپایی ها در حالی که می کوشند به منظور اجتناب از تحریم های ایالات متحده، ردپای اقتصادی خود در ایران را کمرنگ کنند، اما از کارزار فشار گسترده دولت ترامپ پشتیبانی نخواهند کرد. چین و روسیه همین قدر هم به مطالبات ایالات متحده پاسخگو نیستند. در حقیقت جدا از این که از تحریم های جدید ایالات متحده حمایت نمی کنند، که در واقع سرمایه گذاری های خود در ایران را تقویت هم کرده اند.
پس ایالات متحده با چه کشورهایی تنها می ماند؟
خوب، اسرائیل پشت آمریکا است. اما جاه طلبی های دولت ترامپ نیز نباید دست کم گرفته شود. هر چه نباشد، ترامپ و مایک پومئو، وزیر امور خارجه صرفا برای تغییر رفتار ایران فشار نمی آورند؛ آنهابه دنبال تغییر رژیم هستند.
این را از پیش شرط هایی می توان فهمید که ترامپ برای ایران در نظر گرفته است تا در مقابل اش ایالات متحده دیگر بار به برنامه جامع اقدام مشترک ملحق شود. این مطالبات طوری طراحی شده است که قبول آن در ساختار کنونی سیاست در ایران غیر ممکن باشد. نشانه های بیشتر از جاه طلبی ایالات متحده در ماه نوامبر مشخص خواهد شد، زمانی که تحریم های ایران صادرات نفت ایران را نشانه رود. زمانی که برخی از واردکنندگان اصلی نفت ایران همچون هند، خرید نفت از ایران را کاهش دهند؛ اقتصاد ایران فلج خواهد شد. به طور قطع واکنش ایران به این دست تحریم ها مقتدرانه خواهد بود.
 
اگر می شد از این سیاست امتیازات معقول بیرون کشید می شد از آن حمایت کرد(مثلا مسائل مربوط به موشک های بالستیک یا فعالیت های سپاه پاسداران)، اما جاه طلبی های ترامپ بزرگ تر از این حرف ها است و سرشار از مخاطرات بزرگ به خاطر فواید اندک است و بازی با موشک های ایران یک امر گمراه کننده است.آن ها قصد دارند موضوع لیبی و کره شمالی را با ایران بار دگر امتحان کنند.