سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 4 مهر 1397  ::  14:12   

رسانه‌های عراقی گزارش دادند؛

حمایت مرجعیت شیعیان عراق از نخست‌وزیری عادل عبدالمهدی

سرویس عراق و اقلیم کردستان- یکی از رسانه های اقلیم کردستان به نقل از منابع عراقی گزارش داد که مرجعیت عالی شیعیان عراق از نخست وزیری عادل عبدالمهدی حمایت کرده و جریان های شیعه این کشور نیز از این موضع استقبال می کنند.

به گزارش کردپرس، سایت خبری کردی زبان اس. ان. ان، به نقل از رسانه های عراقی، گزارش داد که آیت‌الله سیستانی مرجعیت عالی شیعیان عراق از تصدی منصب نخست وزیری عراق توسط عادل عبدالمهدی وزیر پیشین نفت عراق حمایت کرده است.

طبق خبر نوعی اجماع کلی و اتفاق نظر میان احزاب عراقی در خصوص نخست وزیری عادل عبدالمهدی وجود دارد و جریان های شیعه این کشور از موضع آیت‌الله سیستانی در این خصوص و تشکیل هیئت دولت جدید عراق توسط عبدالمهدی حمایت می کنند.

پس از نهایی شدن نتایج انتخابات دوره چهارم مجلس عراق،احزاب و جریان های برنده انتخابات هنوز در مورد تشکیل فراکسیون اکثریت پارلمانی که می تواند دولت آینده کشور را تشکیل دهد، به توافق نرسیده اند.

بنا به توافق های صورت گرفته در سیستم حاکمیتی عراق، منصب نخست وزیری این کشور به شیعیان و ریاست مجلس به سنی ها و ریاست جمهوری به کردها داده شده است و تاکنون فقط رئیس مجلس انتخاب شده و هنوز جریان های شیعی بر سر انتخاب نخست وزیر و کردها بر سر انتخاب رئیس جمهور جدید به توافق نرسیده اند و گفتگوها در این خصوص ادامه دارد.