سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  شنبه 14 مهر 1397  ::  08:37   

درخواست شورای میهنی کردهای سوریه از آمریکا برای بهبود روابط با PYD

سرویس سوریه - محسن طاهر، عضو هیئت دبیر کل شورای میهنی کردهای سوریه (ENKS) خواستار میانجی گری آمریکا برای بهبود روابط با حزب اتحاد دموکراتیک سوریه شده است

به گزارش کردپرس، محسن طاهر، عضو هیئت دبیر کل شورای میهنی کردهای سوریه (ENKS) در اظهاراتی با اشاره به این که به اتحاد میان کردها باور دارند عنوان کرده است: قدرت هایی مانند ایالات متحده آمریکا که با نیروهای کردی در همکاری نزدیکی هستند باید در خصوص این موارد میانجی گری کنند. ما از جامعه بین المللی به خصوص آمریکا در خصوص بهبود روابط شورای میهنی کردهای سوریه با حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (PYD) درخواست می کنیم تا ایفای نقش داشته باشند.

وی در ادامه تصریح کرده است: در چارچوب توافقاتی که با حزب اتحاد دموکراتیک سوریه در گذشته امضا کرده ایم می توانیم یک بار دیگر پای میز مذاکرات بنشینیم. با رهبری مسعود بارزانی میان ما و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه 3 توافقنامه امضا شد. با اساس قرار دادن آن توافقنامه ها می توانیم مشکلاتمان را حل و فصل کنیم. شورای میهنی کردهای سوریه همواره به اتحاد میان کردها تاکید می کند. آمریکا امروزه با این موضوع زیاد جدی برخورد نمی کند. اگر منافعی در این راستا داشت پیش از این ها به این موضوع می پرداخت. تکرار می کنم آمریکا در این خصوص باید هر چه سریعتر اقدام کند. کردها می توانند با رهبری آمریکا دور یک میز مذاکره جمع شوند.

لازم به ذکر است، این اظهارات از سوی شورای میهنی کردهای سوریه را می توان در قالب روند فاصله گیری این شورا از ترکیه تحلیل و ارزیابی کرد. شورای میهنی کردهای سوریه در گذشته به دلیل نزدیکی به ترکیه و همکاری با این کشور وارد اختلافات عمیق سیاسی با حزب اتحاد دموکراتیک سوریه شده و جدایی کامل این دو جریان کرد سوریه را به همراه آورد. شورای میهنی کردهای سوریه بعد از آن در پی سیاست های ضد کردی ترکیه به خصوص مواضع ترکیه در قبال رفراندوم استقلال کردستان عراق و پس از آن عملیات نظامی به کانتون کردنشین عفرین در شمال سوریه به مخالفت و فاصله گیری از ترکیه پرداخته و اکنون با تلاش برای نزدیک شدن به حزب اتحاد دموکراتیک سوریه چنین به نظر می رسد که این جریان سیاسی کرد سوریه در پی ایجاد یک راهی جدید برای خود در معاملات سوری می باشد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#شورای میهنی کرد سوریه
#اتحاد دموکراتیک کرد سوریه