سرویس عراق
انتشار:  شنبه 14 مهر 1397  ::  23:50   

صدر: عبدالمهدی وزارت دفاع، کشور و سایر مناصب حساس امنیتی را در دست بگیرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- رهبر جریان صدر از نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید عراق درخواست کرد که پست های امنیتی حساس کابینه را در اختیار خود باقی بگذارد و متصدیان این مناصب از احزاب و جریان های سیاسی نباشند.

به گزارش کردپرس به نقل از السومریه نیوز، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر و ائتلاف سائرون امروز (شنبه) در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر ضمن درخواست از عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مامور تشکیل کابینه جدید دولت عراق برای این که پست های امنیتی حساس کابینه را در اختیار خود باقی بگذارد، تاکید کرد که احزاب و فراکسیون های مختلف باید از معرفی نامزد برای تصدی این مناصب خودداری کنند.

صدر در پیام خود نوشت: نخست وزیر باید وزارتخانه های دفاع و کشور و تمامی پست های امنیتی حساس را به صورت انحصاری در دستان خود باقی بگذارد و هیچ حزب و فراکسیونی حق معرفی نامزد برای این مناصب را ندارد چرا که باید وفاداری ارتش، پلیس و نیروهای امنیتی عراق به صورت انحصاری برای کشور باشد.

رهبر ائتلاف سائرون این باره افزود: ما اگر از نامزدی برای وزارتخانه ها جلوگیری کردیم تنها با این هدف بود که این مسئله باید به صورت انحصاری در دست شخص نخست وزیر قرار بگیرد نه این که هدیه ای برای فراکسیون ها و احزاب و یا این در معرض سهمیه بندی باشد؛ بلکه باید در دست تکنوکرات های مستقل قرار گیرد و گر نه موضع دیگری اتخاذ خواهیم کرد.

صدر همچنین تاکید کرد: سایر مناصب، ادارات و وظایفی که اهمیت آنها از وزاتخانه ها کمتر نیست و پیش از این به کنترل دولت عمیق درآمده بودند نیز باید بر اساس ضوابط و اصول قانونی و منطقی درست باشد و در مورد آنها عدالت، انصاف و تجربه رعایت شود و از حزب گرایی و گروه گرایی به دور بمانند.

در پایان پیام رهبر جریان صدر نیز آمده است: باید درهای نامزدی به صورت عمومی به روی افراد دارای تخصص و کارآمدی بر اساس شرایط سختی که اعتبار دولت و موفقیت کار را حفظ کند، فراهم شود و نخست وزیر نیز مناصب مهم و حساس که یکی از مهم ترین اصول اصلاحات و مبارزه با فساد هستند را به صورت انحصاری در اختیار بگیرد و تنها به مشورت گرفتن بسنده کند؛ کمیسیون های پارلمانی نیز حق تضمین شه همگان می باشند با این حال توصیه می کنم که توزیع آنها در راستای منافع ملت باشد نه حزب، طایفه و نژاد.