انتشار:  یک‌شنبه 15 مهر 1397  ::  11:48   

میدل ایست آی:

کُردهای ایزدی عفرین راه بازگشت ندارند

سرویس جهان- میدل ایست آی می نویسد کردهای ایزدی که پس از تصرف عفرین توسط ترکیه آواره شده اند، بعد از کنترل این منطقه توسط گروه های افراطی جرأت بازگشت ندارند.

 

به گزارش کردپرس، ترکیه مارس 2018 پس از نزدیک به دو ماه محاصره منطقه کردنشین عفرین در شمال سوریه، این منطقه را با کمک نیروهای شورشی تحت حمایت خود در سوریه کنترل کرد. بر اساس گزارش سازمان های حقوق بشری، نزدیک به 150000 تن از ساکنان کرد این منطقه از ترس گروه های افراطی حاکم بر آن، منطقه را ترک کردند. بخشی از آوارگان این منطقه کردهای ایزدی هستند که از روستاهای ایزدی نشین عفرین فرار کرده اند.

سایت خبری-تحلیل میدل ایست آی در گزارش مفصلی وضعیت کردهای ایزدی ساکن عفرین را نامناسب توصیف کرد و نوشت آنها مجبور شدند در منطقه شهبا تحت کنترل نیروهای کرد سوریه ساکن شوند.

بر اساس گزارش سازمان ملل و اظهارات مقامات محلی، 137000 آواره کانتون عفرین، به دنبال توافق ماه مارس میان مقامات کرد و دولت مرکزی سوریه، در منطقه شهبا اسکان یافتند که حدود 6000 تن از آنها ایزدی هستند.

سلیمان جعفر، رییس کمیته امور خارجی کانتون عفرین و رهبر جامعه ایزدیهای عفرین به میدل ایست آی گفته است در آغاز قرن 20 از 358 روستای عرفین تعداد 58 روستا ایزدی نشین بودند. تا قبل از آغاز بحران داخلی در سوریه در سال 2011، تعداد این روستاها بر اثر برخی فشارها به 22 روستا با جمعیت  60000 کرد ایزدی کاهش یافت.

وی تاکید کرد تعداد زیادی از کردهای ایزدی به دلیل استقرار گروه های افراطی در مناطق نزدیک به عفرین مجبور شدند این منطقه را رها کرده و به اروپا و استرالیا کوچ کنند.

به گفته مقامات جامعه ایزدی های عفرین، قبل از حمله ترکیه به عفرین حدود 20000 نفر از کردهای ایزدی در این منطقه ساکن بودند اما به دنبال تهاجم نظامی ترکیه، تعداد آنها به حدود 6000 نفر کاهش یافته و آنها اکنون در شهبا اسکان داده شده اند. بقیه افراد ایزدی به دمشق و حلب رفته اند.

ایزدی های عفرین گفته اند نهادهای حقوق بشری جهانی، ترکیه را عامل وضعیت بد ساکنان عفرین داسته اند اما هیچ اشاره ای به وضعیت ایزدی ها نکرده اند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#عفرین
#کردها
#ترکیه
#ایزدی