سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 15 مهر 1397  ::  14:56   

گاردین مدعی شد:

تلاش شرکت نظر سنجی انگلیسی برای تاثیرگذاری بر رفراندوم اقلیم کردستان

سرویس جهان- بر اساس گزارش گادین، یک شرکت نظرسنجی به نام You Gov سال گذشته تلاش کرده بود با دادن اطلاعات غلط شهروندان مناطق مورد مناقشه را برای شرکت در رفراندوم اقلیم کردستان ترغیب کند.

 

به گزارش کردپرس، رهبران اقلیم کردستان عراق سال گذشته رفراندوم استقلال را در تاریخ 25 سپتامبر 2017 برگزار کردند که 93 درصد شرکت کنندگان به آن رای مثبت دادند.

روزنامه گاردین در گزارشی شرکت نظرسنجی You Gov را که از معتبرترین شرکت های نظرسنجی جهان محسوب می شود، به تهیه اطلاعات و داده های غلط برای تاثیرگذاری روی رای مردم به رفراندوم متهم کرده است.

بر اساس گزارش گاردین، این شرکت نظرسنجی ویدیوهایی برای استفاده در شبکه های اجتماعی با هدف تاثیرگذاری بر رای شهروندان بویژه در کرکوک تهیه کرده است که در آن از عملکرد نیروهای عراقی انتقاد شده و نسبت به وخیم شدن امنیت در این مناطق در صورت رای ندادن به رفراندوم هشدار داده شده است. این شرکت همچنین به تعریف و تمجید فراوان از نیروهای کرد عراق موسوم به پیشمرگ پرداخته است.

اما استفان کازوبوسکی، رییس بخش مشتریان جهانی این شرکت، با تکذیب ادعاهای مطرح شده گفته است اطلاعات و داده های این شرکت نظرسنجی از دقت بسیار بالای برخوردار بوده و در مشاوره های خود بی طرفی را دنبال کرده است.

متهم شدن شرکت مذکور به تهیه اطلاعات نادرست در آستانه برگزاری رفراندوم، به این دلیل که ناظم زهاوی، یکی از بنیانگذاران آن، از کردهای عراق و نماینده پارلمان انگلیس بوده و رابطه خوبی با دولت اقلیم کردستان داشته و نیز سهامدار یکی از شرکت های نفتی انگلیسی فعال در اقلیم کردستان است، ممکن است واکنش های زیادی به دنبال داشته باشد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کردها
#کرکوک
#رفراندوم
#نظرسنجی