سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 17 مهر 1397  ::  00:56   

مدیر کل بحران استانداری آذربایجان غربی در همایش دهیاران پیرانشهر:

فوت 6 نفر در سال بر اثر برخورد صاعقه در استان آذربایجان غربی

سرویس آذربایجان غربی_ مدیر کل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی در همایش دهیاران پیرانشهر گفت: هر سال بر اثر برخورد صاعقه 6 نفر در سطح استان آذربایجان غرذبی جان خود را از دست می دهند.

به گزارش خبرنگار کردپرس، امیر عباس جعفری، مدیر کل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی در همایش دهیاران شهرستان پیرانشهر که با حضور جمعی از مسئولان استان و شهرستان برگزار شد، گفت: بر اساس آمارهای موجود و همچنین بررسی حوادث سالهای اخیر تأئید شده است که کشور ایران از نظر حادثه خیز بودن جزء ده کشور اول جهان است.

وی با اشاره به اینکه تا کنون بر اثر برخورد صاعقه ناشی از رعد و برق در 6 ماهه نخست سال جاری 3 نفر جان خود را از دست داده اند، ادامه داد: در سطح استان هر سال تعداد 6 نفر بر اثر برخورد صاعقه جان خود را از دست می دهند همچنین در این مدت7 نفر هم بر اثر جاری شدن سیل جان خود را از دست داده اند.

جعفری با اشاره به خسارات وارده ناشی از بروز حوادث مترقبه در استان آذربایجان غربی در طول 7 ماهه گذشته، گفت: متأسفانه در طول این مدت حدود 900 میلیارد تومان خسارت مالی بر اثر حوادث غیر مترقبه به سطح استان وارد شده است.که از این آمار تنها در بخش کشاورزی حدود 890 میلیارد تومان و در بخش مسکن 14 میلیارد تومان، در بخش ابنیه 14 میلیارد تومان خسارات وارد شده است.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی در ادامه سخنان خود تصریح کرد : در سطح شهرستان پیرانشهر نیز در طول این مدت حدود 51 میلیارد تومان خسارت به بخش محصولات کشاورزی وارد شده است و حدود 5 میلیارد تومان در بخش مسکن و 2 میلیارد تومان هم در امورات زیربنایی خسارات های مالی وارد شده است.

وی با تأکید بر این نکته که در صورت بروز حوادث ناگهانی بیشترین خسارات به حوزه های مختلف روستایی وارد می شود ، گفت : از سال 1384 تا کنون هر ساله بر اساس سیاست های بنیاد مسکن حدود 200 هزار منزل روستایی مقاوم سازی می شود و در سطح استان ما نیز حدود 20 هزار واحد مسکونی روستایی مقاوم سازی می شود که این امر نقش موثری در کاهش حوادث ناشی از بلایای طبیعی وغیر طبیعی دارد.

مهران ابراهیمی، بخشدار بخش لاجان پیرانشهر نیز در ادامه این همایش طی سخنانی کوتاه، ارائه خدمات در عرصه های مختلف به ساکنان روستاها را از اولویت های مهم کاری بخشداری لاجان در ادامه سال جاری عنوان کرد و خاطر نشان شد: در بخش لاجان با تلاش های صورت گرفته اکنون تعداد 9 روستای این بخش از نعمت گاز خانگی بهره مند بوده و 16 روستا هم در حال انجام مراحل نهایی گاز رسانی می باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خو با اشاره به فعالیت های عمرانی صورت گرفته در روستاهای بخش لاجان تصریح کرد: میزان اعتبارات هزینه شده برای اجرای پروژه های عمرانی روستاهای بخش لاجان در 6 ماهه نخست سال 97 بالغ بر 6 میلیارد و 835 میلیون تومان بوده است که شامل اجرای عملیات بهسازی معابر، جدول کاری بصورت کانیو، رفوژ و جوب ، پیاده رو سازی، تسطیع و شن ریزی، آسفالت محورهای روستایی، لکه گیری و روکش و... معابر بوده است.

بخشدار بخش لاجان پیرانشهر در خاتمه سخنان خود یادآور شد: بدون شک ارائه این خدمات در مقابل شایستگی های روستانشینان ما چیزی بسیار ناچیز است لذا انتظار داریم که همه مسئولان ذیربط با تلاش و همکاری های لازم در راستای رفع محرومیت از چهره روستاها و تلاش در راه توسعه و عمران و آبادانی روستا از هیچ تلاش و کوششی دریغ نورزند.