سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  سه‌شنبه 17 مهر 1397  ::  09:42   

در لزوم وحدت مردم ایلام برای برگزاری اربعین 97؛

رفتن یا نرفتن استاندار ایلام: مسئله این نیست! / فرج‌اله صیدمحمدی

سرویس ایلام- فرج‌اله صیدمحمدی، روزنامه‌نگار کهنه‌کار ایلامی طی یادداشتی که آن را در اختیار کردپرس قرار داده، بر لزوم وحدت مردم ایلام برای برگزاری اربعین 97 تأکید کرده و خواسته است که انتقادات جدی بر استانداری به بعد از ازبعین موکول شود.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، فرج‌اله صیدمحمدی، مدیرمسئول پایگاه خبری ویرا و هفته نامه روژ در یادداشت خود می‌نویسد:

یک سال از حضور قاسم سلیمانی دشتکی در قامت و کسوت استاندار ایلام می‌گذرد که نقدها و تمجید‌هایی از سوی منتقدان و ملازمین ایشان انتشار یافت و این موضوع نشان از بلوغ فکری رسانه‌های استان دارد.

اما در این برهه زمانی که مجلس، سازمان بازرسی، دیوان عدالت اداری، وزارت کشور و... در مراحل نهایی اتخاذ تصمیم برای معرفی بازنشستگان هستند، بیش از این پرداختن به موضوع و تبدیل آن به اولویت اصلی استان در ایام مهم پیش‌رو به صلاح نیست و بایستی افکار عمومی و نخبگان "اربعین حسینی" و آزمون دیگر استان را در این کنگره‌ی عظیم مطالبه‌ نمایند.

دو پیش‌فرض در مورد رفتن یا نرفتن قاسم سلیمانی دشتکی بیشتر مطرح نیست و آن اینکه یا وی بازنشسته است یا بازنشسته نیست! استاندار ایلام در ابتدای طرح این موضوع با دیده‌ی تردید اعلام کرد یا می‌روم یا می‌مانم! اما پس از انتشار مدرک کارشناسی ارشد خطاب به مدیران و در محافل خصوصی اعلام داشت حالا حالاها هستم!

اما اکنون پس از یک سال حضور، ماندن یا نماندن استاندار از درجه‌ی اهمیت کمتری برخوردار است چون در یک سال گذشته تمام توان اجرایی خود را به کار گرفته و البته ناگفته پیداست بیشترین تمرکز سلیمانی و تیم همراه به جنجال‌پردازی و حاشیه‌سازی گذشت و مدیران و فرمانداران ضعیف و ناکارآمد همچنان بر مسند بی‌مسئولیتی قرار گرفته‌اند و توسعه با این تفکرات مردد و توسعه‌نیافته امری دور از دسترس است.

تعدادی مدیر و فرماندار نیز تغییر کرده‌ا‌ند و روند تغییر در مسیر بهبود و احسن نبود و بیشتر عزل و نصب‌ها در کشمکش آقای نماینده و استاندار به قهقرا گرایید.

تشریفات خارج از عرف و دیوارچینی اطراف استاندار، عدم رعایت اصول اداری ارتباط با قشر کارمند و ارباب رجوع، پیاده‌سازی تفکر ارباب رعیت بین استاندار و مدیران، چالش چه کسی بهتر از دیگری بادمجان دور قاب می‌چیند تا عهده‌دار مسئولیت شود، زندگی در حاشیه و پرداختن به حاشیه به جای متن، تعطیلی کشتارگاه‌ صنعتی و طیور در ایلام، جلسات متعدد و فاقد خروجی مشخص اقتصاد مقاومتی، جنبه‌ی تبلیغاتی و تشریفاتی سخنرانی‌های استاندار، در حاشیه بودن هر سه معاون استاندار و فرمانداران و یکه‌تازی استاندار بویژه در توزیع اعتبارات و دهها نقد دیگر که در این مجال نمی‌گنجد، از استاندار ایلام مطرح است.

اما با این حال قاسم سلیمانی دشتکی یک سال استاندار دولت تدبیر و امید در ایلام بوده است و ارزیابی عملکرد ایشان توسط وزارت کشور انجام خواهد شد فلذا بایستی تا زمانی که ایشان به عنوان میزبان و میهمان در استان ایلام حضور دارد تمام توان خود را برای پیاده‌سازی برنامه‌های دولت روحانی و همچنین برگزاری باشکوه و بدون مشکل اربعین حسینی ۹۷ بکار گیرد که خواست اصلی مردم کشور و استان در این ایام معنوی همین است.

مردم ایلام دلخورند از اینکه آزادی مهران در مصلحت نظام نبود ولی برای بیان این انتقاد زمان فراوان وجود دارد و انتظار می‌رود اربعین امسال از رویکرد دولتی و حکومتی آن به مثابه کشور عراق خارج شده و به مردم واگذار شود.

تکمیل زیرساخت‌های اربعین از جمله در حوزه‌ی زیرساخت‌های راه در جاده ایلام مهران و ملکشاهی ترشابه خواست اصلی زائرین عتبات و مردم استان است  و در یک ماه باقی مانده باید شبانه‌روز توان و ظرفیت استان بکار گرفته شود.

از عموم نخبگان و رسانه‌های استان نیز انتظار می‌رود در این یک ماه پیش رو تا اربعین زمینه‌ی فعالیت بدون حاشیه را برای استاندار ایلام فراهم نمایند و بعد از اربعین به وی و عملکردش نمره دهند.