سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 17 مهر 1397  ::  10:50   

برداشت حدود 700 تن عسل شاهین دژ

سرویس آذربایجان غربی- مدیر جهاد کشاورزی شاهین دژ از برداشت حدود 700 تن عسل از سطح زنبورستان‌های این شهرستان  در سال جاری خبرداد.

به گزارش کردپرس، سعید خدایی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهین دژ در این خصوص اظهار داشت: شهرستان شاهین دژ به دلیل داشتن مناطق ییلاقی مستعد و داشتن گیاهانی از قبیل آویشن، زولا، مرزه و گون یکی از مهم‌ترین قطب‌های تولید محصول عسل ارگانیک و با کیفیت بسیار خوب در استان آذربایجان غربی به شمار می رود.

وی افزود: میزان برداشت عسل از هر کندو به طور متوسط ۱۸ کیلوگرم است. در حال حاضر 45 هزار کندوی زنبور عسل در این شهرستان مستقر است که ۴۰ هزار از این کندوها به صورت مدرن و پنج هزار دیگر به صورت بومی است.

خدایی ادامه داد: حدود یک هزار و 700 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در امر تولید عسل فعالیت می کنند که ارزش ریالی عسل تولیدی حدود ۳۵ میلیارد تومان برآورد می گردد.

وی تاکید کرد: عسل تولیدی شهرستان شاهیندژ علاوه بر اینکه به کشورهای همجوار از جمله آذربایجان عراق و ترکیه صادر می‌شود و مشتریانی در کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شاهین دژ گفت: مصرف عسل جذب کلسیم را بهبود بخشیده از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند و در درمان بیماری‌های تیروئیدی، گوارشی، کلیوی، دیابتی و در بهبود زخم‌ها و سوختگی‌ها بسیار مفید است.