انتشار:  چهارشنبه 18 مهر 1397  ::  07:25   

نماینده ایلام در گفت و گو با کُردپرس مطرح کرد؛

پیگیر مناطق آزاد تجاری هستیم

سرویس ایران-نماینده ایلام گفت:پیگیر حل مشکلات مربوط به مناطق ازاد تجاری و صنعتی بر اساس نظر شورای نگهبان هستیم.

شادمهر کاظم زاده در گفت و گو با کُردپرس با اشاره به آخرین وضعیت مناطق آزاد و تجاری، اظهار کرد:شورای محترم‌نگهبان ایراداتی به تصویب ۸ منطقه آزاد تجاری و صنعتی وارد کرده است و لازم است مجلس برای ان راهکاری بیاندیشد.
وی ادامه داد:این‌مسئله در مجلس بررسی خواهد شد و پیگیر حل مشکلات آن خواهیم بود.
  به گزارش کُردپرس، لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری - صنعتی، اصلاح محدوده سه منطقه آزاد تجاری - صنعتی و ایجاد مناطق ویژه اقتصادی که در جلسه یازدهم شهریور ماه نود و هفت مجلس شورای اسلامی تصویب و جهت انطباق با موازین شرع و قانون اساسی به شورای نگهبان ارسال شده بود . در جلسه یازدهم مهر ماه نود و هفت شورا، مورد بحث و بررسی قرار گرفت و این شورا طی نامه ای نظر خود را بدین‌نحو اعلام کرد:
نظر به اینکه لایحه دولت به عنوان《لایحه هشت منطقه آزاد تجاری-صنعتی،اصلاح سه محدوده سه منطقه آزاد تجاری- صنعتی و ایجاد مناطق ویژه اقتصادی》تقدیم مجلس گردیده، نه دایمی شدن آن،بعلاوه براساس مصوبه تعدادی از  مواد قانون مذکوراصلاح و موادی دیگری به آن الحاق شده است و ظاهرا از طرف نمایندگان طرحی نیز در خصوص مورد تسلیم نگردیده است،لذا تصویب مصوبه بدبن نحو مغایر اصل ۷۴ قانون اساسی شناخته شد.همچنین مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در راستای اجرای مقررات نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام ( ابلاغی مقام معظم رهبری) ، نظر خود را در خصوص این لایحه در مورخ اول مهرماه نود و هفت به شورای نگهبان ارسال نموده است. 
نظر مجمع تشخیص به شرح ذیل می باشد : 
1) مغایرت با بند 17 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی (اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی.) 
2) مغایرت با بند 1 جزء د سیاست های کلی آمایش سرزمین (ایجاد امکانات عادلانه و فرصت های برابر و رفع تبیض ناروا در مناطق مختلف کشور) . 
3) عدم انطباق با بند 11 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی (توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به منظور انتقال فناوری های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تامین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج.