سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 18 مهر 1397  ::  10:56   

دبیر کل حزب سوسیال‌دمکرات کردستان:

هیچ حزبی در اقلیم کردستان به‌تنهایی قادر به تشکیل دولت نیست

سرویس عراق و اقلیم کردستان- دبیر کل حزب سوسیال دمکرات کردستان تأکید کرد که هر یک از احزاب اتحادیه میهنی و دمکرات دارای نیروهای نظامی و منطقه ویژه نفوذ و سلطه خود در اقلیم کردستان هستند و به همین دلیل هیچ یک از آنان به تنهایی قادر به تشکیل دولت جدید عراق نیست.

 

به گزارش کردپرس، محمد حاجی محمود در گفتگو با خبرگزاری آناتولی، گفت که بنا به نتایج اولیه انتخابات دوره پنجم پارلمان کردستان که از سوی کمیسیون عالی انتخابات و رفراندوم اقلیم کردستان منتشر شده است؛ نقشه سیاسی و وزن احزاب اقلیم در پارلمان تغییرات اساسی به خود دیده، اما با این حال لازم است که احزاب اقلیم برای تشکیل دولت جدید اقلیم و اداره آن با یکدیگر همکاری کنند.

وی افزود که هریک از احزاب اصلی اقلیم کردستان شامل اتحادیه میهنی و حزب دمکرات دارای نیروهای نظامی- امنیتی و منطقه ویژه تحت نفوذ و سلطه خود هستند و به همین دلیل تشکیل دولت به تنهایی برای هیچ یک از آنان میسر نیست و اگر با یکدیگر در این مورد همکاری نکنند،اداره اقلیم به تنهایی، برای آنان امری بسیار دشوار خواهد بود.

وی تأکید کرد که لازم است حزب دمکرات کردستان و اتحادیه میهنی در روند‌ تشکیل دولت جدید اقلیم با یکدیگر همکاری کرده و همکاری و مشارکت دیگر احزاب را نیز در این روند جلب کنند.

این در حالی است که حزب دمکرات در واکنش به انتخاب برهم صالح نامزد اتحادیه میهنی کردستان به عنوان رئیس جمهور عراق، در مقابل بازماندن فؤاد حسین نامزد حزب دمکرات از رسیدن به این  منصب، توافقات پیشین میان دو حزب را در مورد اداره اقلیم و روابط با بغداد پایان یافته اعلام و تأکید کرده با توجه به اینکه بیشترین تعداد کرسی های پارلمان کردستان را کسب کرده، دولت آینده اقلیم را به تنهایی و با تکیه بر اکثریت پارلمانی تشکیل می دهد.