سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  چهارشنبه 18 مهر 1397  ::  14:47   

روزنامه العربی الجدید خبر داد:

تعیین شروطی از سوی عبدالمهدی برای احزاب سیاسی در عراق برای تشکیل کابینه

سرویس عراق و اقلیم کردستان- روزنامه «العربی الجدید» لندن در شماره امروز(چهارشنبه) خود از تعیین شروطی  برای رهبران احزاب سیاسی در عراق از سوی  نخست وزیر جدید این کشور به منظور تعیین کابینه جدید خبر داد.

به گزارش کردپرس، روزنامه «العربی الجدید» نوشت: عادل عبدالمهدی  نخست وزیر مکلف به تشکیل کابینه عراق  برای  روسای احزاب سیاسی در عراق از جمله ائتلاف های هادی  العامری و نوری المالکی  و همچنین جریان های مقتدی صدر و حیدر العبادی  و ایاد علاوی  پیش شرطهایی برای تشکیل دولت جدید عراق تعیین کرده است.

به نوشته  روزنامه «العربی الجدید»از جمله این پیش شرط ها این است که برنامه دولت جدید عراق صرفا" از  سوی شخص عبدالمهدی تعیین شود و او مسئول شکست یا موفقیت این دولت خواهد بود.

این روزنامه افزود: از دیگر شروط عبدالمهدی برای تشکیل کابینه، کاهش تعداد وزارتخانه ها، عدم مداخله احزاب سیاسی در برکناری وزرای کابینه، پرونده فساد و به هدر دادن اموال عمومی و همچنین واگذاری برخی از وزارتخانه ها از جمله وزارتخانه های برق ،شهرداری ها، مسکن، نفت و سازندگی به شخصیت های مستقل و عدم مداخله در نهادهای امنیتی و نظامی از جمله فرماندهان ستاد ارتش و پلیس عراق  است.

روزنامه «العربی الجدید» افزود: از دیگر شروط عبدالمهدی این است که معرفی نامزدها از سوی احزاب سیاسی نباید به معنای تعیین  قطعی این نامزدها در کابینه تلقی شود.

این روزنامه  همچنین نوشت: عبدالمهدی موافقت  احزاب سیاسی با شروط تعیین شده از سوی خود را به مثابه  پذیرش تشکیل کابینه  دانسته و تاکید کرده است که در صورت مواجه شدن با هرگونه فشارهای داخلی و خارجی،  از مقام خود کناره گیری و  برای مردم  عراق  درباره علت استعفای خود توضیح خواهد داد.