سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  چهارشنبه 18 مهر 1397  ::  16:31   

نماینده مردم شهرستان های سنندج،کامیاران و دیواندره در مجلس:

مطالعه مهم ترین ابزار مقابله با تهاجم فرهنگی است

سرویس کردستان-  نماینده مردم شهرستان های سنندج،کامیاران و دیواندره متوسط  با اشاره به پایین بودن میزان سرانه مطالعه در کشور، گفت: یکی از مهم ترین ابزارهای مقابله با تهاجم گسترده فرهنگی علیه جامعه است.

به گزارش کرد پرس، سید احسن علوی، در حاشیه برگزاری هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب کردستان، با بیان اینکه بر اساس آخرین آماری که در اختیار من قرار داده اند، سرانه مطالعه در کردستان  حدود 13 دقیقه است که با همان نرم کشوری برابر است، گفت: این آمار نشان می دهد که نیاز به توسعه ابزارها و زیرساخت ها برای افزایش سرانه مطالعه داریم چرا که این رقم در کشوری مانند فنلاند 45 دقیقه است.

وی با ابراز خوشحالی از برگزاری دوره هشتم نمایشگاه کتاب با فاصله ای کم از دوره هفتم آن در کردستان از دست اندرکاران برگزاری این نمایشگاه تقدیر کرد و گفت: برگزاری چنین نمایشگاه هایی می تواند به افزایش رغبت مردم برای مطالعه کمک کند  و آخرین دستاوردهای حوزه نشر را در اختیار آنها قرار دهد.

علوی با بیان اینکه میزان استقبال از نمایشگاه در کردستان بسیار مناسب بوده است، نمایشگاه بین المللی کتاب کردستان را جلوه ای از نمایش، رقص قلم، اندیشه و تفکر توصیف کرد و افزود: در دنیای پر مخاطره امروزی کشوری می تواند رقابت کند و داشته هایش را حفظ کند که مطالعه داشته باشد و از این مطالعه به عنوان ابزاری برای جلوگیری از له شدن زیر چرخ های تمدن خود ساخته غربی استفاده کند.

وی حضور اندیشمندان و متفکران از کشورهای مختلف و همچنین استان های مختلف در استان کردستان به بهانه این نمایشگاه را یکی از دستاوردهای آن عنوان کرد و گفت: این مسئله می تواند  ذهنیت خوبی به آنها بدهد و زمینه تبادل فرهنگی و علمی  را فراهم کند.

وی با بیان اینکه این نمایشگاه در کمتر از 8 الی 9 ماه بعد از نمایشگاه هفتم برگزار می شود گفت: این پتانسیل برای برگزاری هشتیمن دوره نمایشگاه نشان دهنده این است که طبق فرمایش مقام معظم رهبری استان کردستان با وجود فرزانگان علمی و فرهنگی یک استان فرهنگی ست و باید این برازندگی خود را در مقابل عنوانی  که به نام استان فرهنگی منقوش است با افزایش سرانه مطالعه حفظ کنیم.

علوی با اشاره به یک واقعه تاریخی بعد از جنگ جهانی دوم، گفت: آن زمان کمک های مالی در اختیار کشور اتریش قرار گرفت که با استفاده از آن در بخش مسکن خود سرمایه گذاری کند، اما سیاستگذاران اتریشی از آن اعتبارات برای ساخت مدارس، کتابخانه ها و سالن های تئاتر و ... استفاده کردند، این نشان دهنده اهمیت بخش فرهنگ بر سایر حوزه ها است و ما باید از اینگونه تجربیات تاریخی استفاده کنیم.

علوی گفت بی تردید مجلس در مبحث مطالعه تلاش می کند که اعتبارات برای زیر ساخت هایی که اختصاص می دهد با نگاه مثبت در بخش فرهنگی و اعتبارات وزارت ارشاد اسلامی انجام گیرد.

 نماینده مردم شهرستان های سنندج،کامیاران و دیواندره در پایان افزود: در شروع هر کاری باید زیر ساخت فرهنگی  را در اولویت قرار دهیم مانند کشور ژاپن  و چین و کره  و بسیاری دیگر از کشور های توسعه یافته  که ابتدا از فرهنگ سازی شروع کرده اند و هنگامی که آموزش و پرورش و وزارت علوم بستر ساز نشود راه به جایی نخواهد برد.