سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  چهارشنبه 18 مهر 1397  ::  18:59   

آغاز تحقیقات برای کشف آثار باستانی پنهان دیاربکر ترکیه

سرویس ترکیه - گروهی از باستان ‌شناسان، معماران و مرمت ‌کاران ترکیه با دریافت مجوز وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه برای کشف قدمت 2600 ساله استان دیاربکر که از 33 تمدن مهم جهان میزبانی کرده است، اقدام کرده اند.  

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری آناتولی، گروهی از باستان ‌شناسان، معماران و مرمت ‌کاران ترکیه با دریافت مجوز وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه برای کشف قدمت 2600 ساله استان دیاربکر که از 33 تمدن مهم جهان میزبانی کرده است، اقدام کرده اند.  این گروه فعالیت های خود را به هدف کشف مناطق مسکونی و بقایای متعلق به تمدن های قدیمی نظیر امپراتوری روم، شاهنشاهی ایران و عصر هلنیستی در دیاربکر آغاز کردند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از نحوه کار این تیم باستان شناسی، آنها قصد دارند در چارچوب تحقیقات اکتشافی خود به رهبری دکتر آیتاچ جوشکون، رئیس رشته باستان‌شناسی دانشگاه دجله سیر پیدایش تمدن ها، تعامل انسان با محیط زیست ﻃﺒﯿﻌـﯽ، پویایی تجاری، ساختار نظامی و زندگی اجتماعی و فرهنگی مردم را بررسی کنند.

جوشکون در گفتگو با خبرنگار آناتولی اعلام کرد: تمام این فعالیت ها را به خاطر اینکه بتوانیم یک دوره باستانی با قدمت 2600 ساله را از زیر خاک بیرون بیاوریم، انجام می دهیم. پیش‌تر در دیاربکر چنین تحقیقات گسترده‌ای انجام نشده بود. بعد از اتمام تحقیقات اکتشافی ما که 10 سال طول خواهد کشید، نقشه فرهنگی و تاریخی دیاربکر را تهیه خواهیم کرد. این تحقیقات 13 محله را شامل می شود و ما تاکنون در 11 محله 4 منطقه مسکونی باستانی 22 گوردخمه، 12 اقامتگاه صخره ‌ای، 162 مخزن آب، انبارها، آسیاب ها و تعداد زیادی آثار باستانی کشف کردیم.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها