انتشار:  پنج‌شنبه 19 مهر 1397  ::  08:26   

خبرنگار کُرد ترکیه به 7 سال و 6 ماه حبس محکوم شد

سرویس ترکیه - سدا تاشکین، خبرنگار کرد خبرگزاری کردی Mezopotamya ترکیه به اتهام عضویت در یک گروه تروریستی و تبلیغ و حمایت از آن به 7 سال و 6 ماه حبس محکوم شد.

به گزارش کردپرس، سدا تاشکین، خبرنگار کرد خبرگزاری کردی Mezopotamya ترکیه که در 20 دسامبر 2017 در شهر کردنشین موش از سوی نیروهای امنیتی ترکیه دستگیر شده بود پس از حدود 10 ماه بازداشت به 7 سال و 6 ماه حبس محکوم شد.

این خبرنگار کرد که مدتی پس از دستگیری به قید ضمانت و ممنوع الخروج بودن آزاد شده بود، در پی اعتراض دادستانی آنکارا بار دیگر در 22 ژانویه 2018 از سوی نیروهای پلیس ترکیه دستگیر و زندانی شد.

در جلسه رسیدگی به پرونده این خبرنگار کرد که از زندان زنان سینجان از طریق ویدئو کنفرانس به قرائت دفاعیه خود می پرداخت نمایندگانی از حزب دموکراتیک خلق ها، سخنگوی انجمن روزنامه نگاران آزاد و خبرنگاران و روزنامه نگارانی از رسانه های مختلف ترکیه حضور پیدا کرده اند. تاشکین با رد تمام اتهامات وارد شده به خود عنوان کرده است: خبرنگاری را از آنکارا شروع کرده و 3 سال است که این کار را ادامه می دهم. من به منظور خبر به شهرهای زیادی سفر کرده ام، به موش، وان و بیتلیس به منظور خبر سفر کرده ام. به وارتو رفته و در آنجا خبری در خصوص آموزش کودکان خبر تهیه کردم. بیشتر محور خبرهایم هنر، فرهنگ و نحوه زندگی بود.

در پی قرائت دفاعیه این خبرنگار ترکیه قاضی پرونده به اتهام "تبلیغ برای گروه های تروریستی" 3 سال و 4 ماه و به اتهام "عضویت در گروه های تروریستی و حمایت از آنان" به 4 سال و 3 ماه حبس و در مجموع به 7 سال و 6 ماه حبس محکوم کرد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#پ.ک.ک
#کردها